Na kremelské náměstí vyrazila poměrně početná výprava seniorek i jejich starších kamarádek. Děti, ač se jich v Sokole věnuje mažoretkovému sportu hodně, zůstaly doma. „Už takhle byla cesta dost nákladná a navíc není legrace vyřizovat víza,“ vysvětlila Michaela Petrová ze Sokola.

Závody samotné byly obrovské (však se také konaly v největší zemi světa) a trvaly několik dnů. Kladeňačky přišly na řadu až v neděli a seniorky si svými hůlkami došly v parádních kostýmech pro bronzové medaile. Grande seniorky s růžovými stuhami ve vlasech získaly dokonce zlato! Tak jako na mistrovství světa. „Užily jsme si to naplno. Děláme ten sport rády a může ho dělat vlastně kdokoliv. Hlavně jde o pohodu,“ říká Petrová a přiznává, že Moskvu si chtěly užít nejen jako závodnice.

A tak se během několikadenního pobytu snažily prohlédnout co možná nejvíc zajímavých věcí.

Na prvním místě byl úchvatný Chrám Vasilije Blaženého s kulatými kopulemi plnými zlata. Následovaly prohlídky Leninova mauzolea či Kremlu.

Dámy neváhaly a zaplatily si i návštěvu opery v Bolšóm teatru. Bizetova Carmen ve francouzštině je ohromila. „Ne každá jsme rozuměla, ale operu přece dobře známe. Byla krásně nastudována,“ rozplývala se Petrová.

Rusy chválí i za to, že většina památek je dobře finančně dostupná. Vstup na nejkrásnější památky velké země se pohybují kolem 150 – 250 korun. „To je za hubičku. Ale třeba v Kremlu vám kontrolují tašky a musely jsme se tam pohybovat jen po vyznačených cestách. Sejdete o kousek vedle a hned na vás píská voják, kterých je tam fakt hodně. Do Kremlu se jeden den nesmělo, takže jsme vydedukovaly, že tam asi pobýval prezident Putin,“ usmívá se.

Nekonečná fronta na mauzoleum V.I. Lenina už prý také není tak děsivá jako v minulosti. Návštěvy jsou po skupinách a čekačka se pohybuje kolem půl hodiny.

To do GUMu, gigantického obchodního domu v pseudohistorickém stylu, se podíváte na Krásnoj plóšadi zadarmo. Jen s nákupy musíte opatrněji, kladenské mažoretky zvolily pouze zmrzlinu – tedy maróženoje. „GUM je fajn, ale sídlí tam obchody luxusních značek s opravdu hodně vysokými cenami. Jsou to paradoxy, protože kamarádka vyprávěla, že před třiceti lety tady sháněla boty a nesehnala žádné – krámy byly poloprázdné,“ směje se Michaela Petrová.

Samostatnou kapitolou byla návštěva VDNCH, obřího výstaviště a přehlídky hlavně někdejších sovětských úspěchů. „Tam na vás dýchne socialismus hned. Za branou stojí obří socha Lenina, další sochy mají kolchoznice s obilím. Zajímavé je ale muzeum kosmonautiky s raketou Vostok a sochami Gagarina nebo Těreškovové. Jinak tu má každá bývalých zemí svazu svůj dům s přehlídkou,“ popisuje kladenská Sokolka.

A jaký byl celkový dojem mažoretek z výpravy do velké země?

„Užily jsme si to, Moskva určitě stojí za vidění a zdaleka všechno jsme nestihly. Sportovně jsme uspěly také, z toho máme obrovskou radost,“ dodala Michaela Petrová.