Nejprestižnější tuzemskou soutěží je Extraliga družstev, ta se na slánském stadionu uskuteční ve středu 30. srpna. Tradičními účastníky jsou AK Markéta Praha, AK Slaný a AMK ZP Pardubice. Čtvrtý tým, který doplní startovní pole, bude mít domácí stadion v Liberci a jeho název bude upřesněn později.

Složitá a zdlouhavá jednání o konečné podobě extraligové soutěže 2023 byla oficiálně ukončena až v únoru. Manažer slánského AK Milan Mach určitě bude chtít ze svým týmem jako v minulé sezoně útočit na přední příčky extraligové tabulky. Loni byl poměrně blízko i mistrovský titul, který ale Slaňákům v posledním závodě proklouzl mezi prsty.

Team 11 - Nikola Dryjáková.
Team 11 Dryjákových: Nikola na vodním skútru vládne Evropě, brácha ji dotahuje

Dva triumfy budou Slaňáci obhajovat doma

Další významný závod ve Slaném se uskuteční 21. června a jedná se o finále Mezinárodního Mistrovství ČR dvojic. Vrcholný mítink domácího šampionátu nese název O pohár starosty Královského města Slaný Martina Hrabánka. "Díky pochopení jak pana starosty, tak i vedení města, může náš klub uspořádat tento závod, navíc v něm naši jezdci budou obhajovat mistrovské tituly z předešlých dvou let," připomíná šéf AK Slaný Antonín Vilde velké úspěchy dvojek Ondřej Smetana - Jakub Jamrog a následně Eduard Krčmář - Robert Chmiel z poslední doby.

Mistrovství ČR juniorů jednotlivců v kategorii U21 a U19 zahájí plochodrážní sezonu ve Slaném již 7. dubna. Bude se jednat o první finálové klání juniorů ve čtyřdílném seriálu tohoto šampionátu. Barvy AK Slaný budou hájit Bruno Belan a Vojtěch Zamazal.

"Především Bruno Belan bude chtít zabojovat o nominaci v juniorské reprezentaci ČR, kde již loni posbíral první zkušenosti," připomíná Antonín Vilde.

Právě on stojí za tradičním mítinkem PRO-TEC Memoriál Antonína Vildeho, ten bude na programu 13. května. Jedná se o závod dvojic, po tříleté odmlce zaviněné vládními opatřeními v letech 2020 a 2021 se loňský závod neuskutečnil vinou povětrnostních podmínek. Letos se ale vzpomínka na někdejšího skvělého jezdce a táty zmíněného šéfa klubu, vrací zpět do sportovního kalendáře.

Kladno - Slaný 4. třídy
Úchvatnou bitvu čtvrtých tříd rozhodly nájezdy, Slaňáci v nich přemohli Rytíře

Vrací se Flat Track, chytí mladé? 

Po delší přestávce diváci ve Slaném budou moci sledovat Mezinárodní mistrovství ČR ve Flat Tracku. Takzvaná Americké plochá dráha je na programu 27. května a to v kategoriích FT, Classics a junior. Ta je nově vypsanou disciplínou a má přilákat nové mladé zájemce do plochodrážního dění.

Stranou ve Slaném nezůstanou ani mistrovské závody kubatury do 125 ccm jak na klasické, tak i na krátké dráze. Akce slánský klub pořádá souběžně jak s MČR juniorů 7. dubna, tak i 13. května při Memoriálu A. Vildeho. Slánský jezdec Karel Průša v roce 2022 se stal vicemistrem ČR na klasické i na krátké dráze, takže má letos před sebou cíl celkem jasný - zaútočit na mistrovské tituly.

Další akcí pro mládež je PRO TEC Speedway Mini Cup v kubatuře do 125 ccm. Tomu jsou vyhrazeny dva termíny 14. června a 20. září. Zde změří své umění mladí adepti plochodrážního sportu ve věkové kategorii 9 - 15 let.

Ilustrační foto
Rvačka při generálce. Fotbal v Rakovníku končil jako vesnická tancovačka

Sportovní centrum má nový projekt

Autoklub Slaný i nadále zajišťuje Sportovní centrum mládeže AČR, kde jezdci kubatury do 125 ccm následně reprezentují jak v Evropském tak i světovém poháru mládeže. Vedoucí SCM David Filipovský společně s trenérem Miroslavem Rosůlkem uspořádají ve Slaném několik kontrolních a nominačních soustředění. "Karel Průša obsadil loni v Evropském poháru mládeže třetí místo, takže i zde má o motivaci postaráno," říká Antonín Vilde.

A doplňuje, že vzhledem k tomu, že Autoklub v AČR Slaný má zájem o práci z mládeží, vznikl v loňském roce nový projekt zaměřený právě na nábor a výchovu nových zájemců. "Ten bude pokračovat i v letošní sezoně, termíny tréninků budou zveřejněny nejen na klubových stránkách po konzultaci Alešem Altmanem, což je vedoucí projektu," dodal Antonín Vilde.

Kalendář ploché dráhy ve Slaném

Pátek 7. dubna: Mistrovství ČR juniorů - jednotlivců U21 a U19 + Mistrovství ČR 125 ccm klasická dráha

Sobota 13. května: PRO-TEC Memoriál Antonína Vildeho + Mistrovství ČR 125 ccm klasická a krátká dráha

Sobota 27. května: Mezinárodní Mistrovství ČR FLAT TRACK ( FT + Classics + junior)

Středa 14. června: PRO-TEC Speedway Mini Cup 125 ccm krátká dráha

Středa 21. června: O pohár starosty Královského města Slaný Martina Hrabánka - finále Mezinárodního Mistrovství ČR dvojic

Středa 30. srpna: Mezinárodní Mistrovství ČR - Extraliga družstev III. kolo.

Středa 20. září: PRO-TEC Speedway Mini Cup 125 ccm krátká dráha