Nejlépe si vedli mladší dorostenci, kteří získali stříbrné medaile. Tradičně bez problémů postoupila do závěrečných bojů i obě žákovská družstva a jedinou kaňkou sezony je neúspěšná baráž o extraligu staršího dorostu.

Starší dorost provázely letos problémy již z předstartovního období. Do národní ligy se totiž přihlásily jen tři týmy a dorostencům nezbylo než hrát 2. národní ligu mužů a až poté si zahrát zkrácenou ligu s Třemošnou a DDM Ústí nad Labem. Kladenský starší dorost má svou kvalitu a mezi muži se neztratil. Horkokrevní junioři však nedokázali čelit vypjatým situacím s chladnou hlavou a již v sezoně si vybudovali pověst nedisciplinovaného kolektivu. Právě disciplína pak stála ambiciózní tým několik bodů, což zapříčinilo, že před play – off skončil těsně pod čarou.

To nevadilo, neboť cílem byla baráž o extraligu dorostu. Nejprve ve zkrácené sezoně nedal KEB šanci dvěma zmíněným celkům, ale v baráži dojel právě na disciplínu. Nejprve smetl Opavu, ale poměr vyloučených 7:2 varoval. Vrchol přišel proti České Třebové. KEB nasbíral 17 trestů a v posledním zápase musel porazit Sudoměřice o dvě branky. Vedl 2:0 již po první třetině, ale pak přišly další tresty, Moravané využili tři přesilovky a zahrají si nejvyšší soutěž na úkor Kladna.

Nutno podotknout, že trenér Josef Moravec neměl lehkou práci. Opory Panenku, Siváka a Soukupa si vytáhl Drahomír Kadlec do áčka. A mimořádné talenty Radka Šímu, Polívku a Rezka zase potřebovali mladší dorostenci. Moravec, který odtáhl celý ročník sám bez asistenta, je mohl využít minimálně. Neúspěch bolí o to víc, že zmínění hráči v příští sezoně budou již v kategorii staršího dorostu a národní liga mládeže nebo 2. národní liga mužů je pro jejich skvěle rozjetou kariéru krokem zpátky.

Právě mladší dorost to letos dotáhl nejdál. Po náročné základní části skončil na 4. místě. V play – off si prožil krásný příběh. Nejprve smázl v sérii na tři vítězné zápasy pražské Spectrum bez ztráty kytičky, poté narazil na Ústí nad Labem, kde uloupil na horké severní půdě jedno vítězství. Doma ovšem mečbol neproměnil a rozhodující páté utkání vyhrál v prodloužení, když předtím dvě minuty ubránil oslabení třech proti pěti.

Finále proti Letohradu bylo reklamou na hokejbal, které nic nechybělo. Emoce na stranách hráčů i fanoušků, nadprůměrné výkony, skvělí gólmani a neuvěřitelně semknutá parta hráčů, trenérů, rodičů a fanoušků. Po dvou bitvách na východě Čech KEB prohrával 0:2, doma ale vyrovnal. V rozhodujícím pátém duelu však štěstí, které se na Kladno otočilo v Ústí, nestálo na správné straně a po výhře 3:1 se radoval ze zlata Letohrad.

Skvělé výkony však katapultovaly Jakuba Šímu, brankáře Schneidera, Čížka, Krále a Polívku do reprezentační šestnáctky a Radka Šímu dokonce do osmnáctky, kde se mu podařilo stát se nejlepším hráčem mistrovství Evropy. Radek dokonce i stihl odehrát několik zápasů za áčko a připsal si mezi dospělými sedm kanadských bodů. Podařilo se mu tak v jedné sezoně vyhrát ME „18“, extraligu mužů a být vicemistrem mezi dorostenci. Na výsledcích týmu má ohromný podíl i kouč Milan Maršner, který dělá Kadlecovi asistenta u mužů a vede jako reprezentační trenér českou šestnáctku.

Starší žáci to měli letos těžké. Obhajovali titul z loňského roku, ale již bez řady opor z ročníku 93, které svou výjimečnost potvrdily právě zmíněným stříbrem. Přesto v základní části hráli v horní polovině tabulky a bez problémů postoupili do semifinálové skupiny, jež se konala v Mostě. Tam přišly dvě těsné porážky s domácím týmem a Pardubicemi. Do finále mohli postoupit pouze dva, a tak letos skončili starší žáci před branami.

Naprosto stejný osud měli mladší žáci. Ti letos v základní části neměli pouze na suverénní Vlašim, jinak dávali všem ostatním solidní příděly. Bohužel osud je zavál v semifinále až do daleké Karviné, která nakonec vyhrála celou soutěž. Ta Kladno spláchla a rozhodující mač o druhé postupové místo sehrálo Kladno s Dobřany. Bohužel prohrálo nešťastnou brankou z poslední minuty.

U žáků nejsou výsledky zase tak důležité. Dobrá zpráva je, že se v kladenském KEBu utvořila početná hráčská základna a do budoucna je na čem stavět. Celý tým se snaží systematicky pracovat s mládeží, trenéři spolupracují a talentované hráče zkouší ve vyšších kategoriích. Letos se ukázala jako dobrá i spolupráce s jinými týmy z regionu jako Nové Strašecí či Rakovník.

Rodiče těchto borečků jsou ochotni dvakrát týdně vozit své ratolesti do Kladna, což je dobrý odraz práce trenérského týmu, který kromě stálic Kadlece či Maršnera letos doplnila známá hokejbalová jména Karel Koláčný či Robert Procházka. S mladými gólmany začal pracovat nejlepší hráč letošního play-off Jaroslav Procházka.

V týmu mladšího dorostu se v přípravě objeví dokonce nadějný obránce Izaj z Mladé Boleslavi a zájem hrát za Kladno mají i hráči pražských klubů. KEB se tak stává centrem talentované mládeže Středočeského kraje, kde se nekouká jen na výsledky áčka, ale podporuje se péče o hráče v jakémkoli věku.

Jaroslav VRŠEK