„Klidně budu drzý a řeknu, že do Vánoc ještě budeme dostávat nášupy, ale pak to půjde nahoru. Vidím totiž, že tým možnosti ke zlepšení má," říká původem čelákovický kouč. Ten se do Kladna přesunul za svými dvěma syny, kteří za BK nastupují.

Mladí Kladeňáci hráli ještě v minulé sezoně krajský přebor do 15 let, skok je tedy pro ně ohromný. A tak ani nemůže překvapit, že Děčínu podlehli o víkendu 43:83 a Liberci dokonce 39:97. Josefa Mrázka, který družstvo převzal až v srpnu, to vůbec neděsí.

„Musíte si uvědomit, že ti kluci nehráli ani ligu a ještě byli v o dva roky mladší kategorii. Na zlepšení mají dvě sezony a to stihnou. Oni se totiž chtějí zlepšovat, aspoň drtivá většina. A já vidím přesně jejich nedostatky, které se odstranit dají. Nějaký lempl se vždycky najde, ale to v každé sportovním týmu na světě," usmívá se chlapík, jehož učil a stále učí koučovat Zdeněk Švec, elitní český trenér, který hlavně s reprezentačními kadetkami vozí ze světových akcí jednu medaili za druhou.

Mrázek vedl několik let také ženy pražských Nuslí, pak ale přišlo laso z Kladna. A jak už bylo řečeno, kvůli synům Matějovi (hraje prvním rokem za muže BK) a třináctiletému Tomášovi se rozhodl. „Vidět toho mladšího čtyřikrát týdně při tréninku je pro mě jako sen, jsem totiž rozvedený," těší Mrázka.

Jeden hráč ze současného kladenského výběru U17 vás zaujme na první pohled. Ikounga-Djoh Ngatse, černoch žijící už od malička v Čechách, je nepřehlédnutelný hlavně svým sportovním výkonem. Ne náhodou si ho vybral mládežnický reprezentační trenér Jan Slovjak na nadcházející soustředění mladých českých nadějí do Pardubic.

Ngatse, přestože mu je teprve 14 let, má podle Mrázka velkou naději dojít v basketbalu hodně daleko. Tak jako jiní Kladeňáci, třeba aktuálně nejlepší Čech v lize Vojtěch Hruban (nyní Nymburk a reprezentace) nebo opora USK Praha Michal Mareš. „Je mladý, ale když se nic nepokazí – a myslím, že nic takového se nestane, protože znám i rodinu, má velké předpoklady. Třeba díky němu zase v reprezentaci budou vědět o Kladně trochu víc," dodal Josef Mrázek.

BK Kladno U17

Štěpán Křivánek, Ikounga Ngatse, Aleš Marxgut, Roman Košťál, Jakub Vážný, Václav Svoboda, Luděk Wirth, Vojtěch Glasser, Ondřej Hotový, Tomáš Blahovec, Martin Javorský, Matěj Hladůvka.