Dodatečně se totiž do české výpravy dostala výškařka Oldřiška Marešová. Bylo to až na základě pozvánky od Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF).

Nový kvalifikační systém má dvě fáze. V první, která již skončila, bylo možné plnit výkonnostního kritéria stanovená IAAF. V druhé jsou od IAAF pozváni atleti s nesplněnými limity tak, aby se naplnila stanovená dvaatřicetimístná kvóta na disciplínu. To je případ Marešové.

Osmadvacetiletá atletka v pondělí v půl jedenácté uléhala k spánku, když se o nominaci dověděla. Jelikož je její přítel Tomáš synem trenérky Evy Voňavkové, byli v tu chvíli všichni společně pod jednou střechou.

„Okamžitě jsem vylétla jim to říct. Celá rodina byla u výbuchu mé radosti," prozradila. K otvírání sektu ale nedošlo, nýbrž se řešilo, co ji před nečekaným odletem čeká a nemine. Spánek pak přicházel jen ztuha, protože se jí hlavou honily všechny možné myšlenky.

Celou sezonu se účastnice olympiády v Londýně snažila splnit limit. Poslední možností měl být mítink v Táboře, na který však vinou zdravotních problémů neodjela. „Upřednostnila jsem doléčení a doufala, že mě dodatečně vyberou," přiznala a dodala, že v to spíš nevěřila, poněvadž letošních 191 cm v jejím podání bylo málo.

To netušila, že IAAF bude brát v potaz i halu, kde měla skočeno o centimetr víc. „Zjistila jsem to až minulou středu, kdy mi volal Tomáš Dvořák. Říkal, abych s variantou, že mě vyberou, počítala. Bylo to pro mne něco nového," uvedla.

Závod, jenž o její nominaci rozhodl, šla paradoxně v období, kdy po halovém ME v Praze víceméně odpočívala. Valašskou laťku brala jako exhibici.

„Je neuvěřitelná náhoda, že mně to ve finále zajistilo účast na mistrovství světa," poznamenala před svou seniorskou premiérou pod světovou laťkou. Výškařská disciplína bude na programu 27. srpna.

Od Oldřišky se však slov o pekingském cíli nedočkáte. I z pověrčivosti.

Šampionát ji připraví o poslední dovolenou, již si šetřila na podzimní soustředění a Vánoce. Dokud si nebyla jistá svým startem, ani v zaměstnání na to nikoho nepřipravovala. Teď doufá, že i když mají moře práce, bude moci 19. srpna nejen odletět, ale také se na MS důkladně připravit.

Do Číny přiletí jako poslední členka 25členné české výpravy.