Součástí dojezdu závodníků bude bohatý program na Václavském náměstí v Unhošti. Ať už to bude vystoupení žáků zdejší umělecké školy, skákací hrad pro děti, promítání průběhu závodu, a také mimořádná výstava v Melicharově vlastivědném muzeu.

Závod amatérů sice není zdaleka tak slavný jako býval ten, který vedl z Varů do Prahy a zpět, ale ve své době byl hodně populární. Vrcholem byly roky 1989 a 1990, kdy se na start postavila více než tisícovka závodníků, tehdy se jednalo o největší masový cyklistický závod možná nejen na našem území.

Jak vůbec přišel na svět? Přece v hospodě! V jedné unhošťské, U Slovana, se špičkovali kamarádi Antonín Mittelbach a Miroslav Kluc tak dlouho, kdo je lepším cyklistou, až se vsadili, že si to rozdají právě na stokilometrové trase z Varů do Unhoště. Jak řekli, tak udělali a protože začali i s propagací, nakonec se na start postavilo v roce 1983 dvacet pět borců. Mimochodem sázku vyhrál podle známého kladenského kronikáře Miroslava Oliveriuse Kluc, který dorazil na metu s nějakým dvouminutovým náskokem.

Kurz Elite Ref Academy v Unhošti pro nadané rozhodčí ze Středočeského a Královéhradeckého kraje.
Foto: Tucet talentovaných rozhodčích hned po kurzu mířil na ostré zápasy

Nicméně kameraman České televize Antonín Mittelbach, později znám v celém Česku svými jízdami na starobylém kostitřasu, prohru přijal a v dalších letech se s kamarády už jako ředitel závodu podílel na jeho rozšiřování. Vznikl pořádající HAF klub, závod sílil, jenže tak moc, že na špatných komunikacích a za plného provozu měl stále více problémů a nakonec ho pořadatelé sami zrušili.

V roce 2007 už na trochu klidnější trase ho zase obnovili a jezdí se dodnes. Asi nejslavnější ročník byl 2015, kdy se Mittelbachovi podařilo při natáčení dokumentu ČT o Závodě míru pozvat do Unhoště někdejší obrovské legendy největšího etapového závodu ve střední Evropě.

Do Unhoště tak dorazili Gustav-Adolf Schur, Jan Smolík, Pavel Doležal či František Babický. Němci Schurovi bylo už 83 let, přesto závod odjel také!

Už to bylo na nové trase, která vede z karlovarského letiště na Bochov, Mokrou, Chýši, pak už se postupně dostane na Rakovnicko do Jesenice, Oráčova, Pšovlk a Rakovníka, odkud má namířeno přes Nový Dům na Lány, poté na Žilinu, Družec, Valdek a Unhošť.

Snad tam všichni dorazí v dobré formě a náladě, program projetím cíle zdaleka nekončí.

Populární závod Karlovy Vary - Unhošť se dočkal obnovené premiéry.Populární závod Karlovy Vary - Unhošť se dočkal obnovené premiéry.Zdroj: Foto: archiv