Když příbramský kapitán Rosenbaum udělal špatným servisem tečku za druhým setem, zdálo se, že si domácí Kladno utkání pohlídá a dojde si pro pohodlné vítězství 3:0. Jenomže pak se zápas začal obracet ve prospěch hostů. Ukrajinské duo Tevkun-Lyzanec začalo pravidelně bodovat, naopak na opačné straně začaly přibývat chyby na kontě domácího univerzála z Lotyšska Platačse.

„Taková naše klasika. Už jsme se viděli někde na pivě. Ne, že bychom vymýšleli hlouposti, ale přestali jsme hrát důsledně. Každý ustoupil od toho, co fungovalo v prvních dvou setech a najednou obrátil, hraje jinak. Všechno tohle jsou maličkosti, se kterými se potácíme dlouhodobě a pak nás to stojí takové “jednoduché“ zápasy. Místo toho, aby měl hladký průběh, tak byla kovbojka,“ řekl kladenský kapitán Adam Zajíček.

Dělovka Lyzanece poslala zápas do prodloužení | Video: Deník/Ondřej Jícha

„První dva sety jsme moc dobře nepřihrávali. Padaly nám lehké balony, zalívky a měkké údery. Pak jsme se zvedli, začali jsme lépe podávat a chytat míče. Kladnu jsme byli vyrovnaným soupeřem,“ doplnil příbramský smečař Filip Ureš.

Získaný třetí set, kdy Příbramští odvrátili dva mečboly, hosty nakopl. Začali mít navrch, zatímco hra Kladna se totálně vytratila. Domácí čím dál víc kazili jak na servisu, tak v útoku. Kocouři si vynutili tie-break poté, co Lyzanec uzavřel čtvrté dějství esem.

Tenhle setbol ještě Kocouři odvrátili | Video: Deník/Ondřej Jícha

„Najednou jsme začali být nervózní, rozklepali jsme se. Ruku v ruce s tím šlo, že nás mačkali a my jsme šli níž a níž. Pak bylo hrozně těžké najít lidi, který by se tomu vzepřeli a byli ochotní bojovat za nepříjemného stavu. Příbram nás válcovala, ale jenom z důvodu, že jsme jí to dovolili,“ uvedl Zajíček.

Už tak dramatické utkání nabralo na obrátkách ve zkrácené hře. Kladno sice do ní vstoupilo skvěle, když se ujalo vedení 4:1, jenomže vlastními chybami se o něj připravilo. Příbram se vyšponovala k heroickému výkonu, kdy v obraně vychytala několik míčů a donutila středočeského rivala sáhnout si na dno svých sil. Domácí proměnili až sedmý mečbol po chybě hostujícího Tevkuna, přičemž soupeři dovolilo čtyři možnosti ukončit utkání.

„V tie-breaku nám určitě chybělo trošku štěstíčka. Oni se trefili do servisu, my jsme udělali dvě chybky, což rozhodlo. Koncovka byla hlavně o štěstí,“ smutnil Ureš. „Příbram je silný tým jako každý jiný. Není pro nic za nic v boji o bronz. K podcenění nedošlo, ale naše chyby, hlouposti a přístup k volejbalu,“ prohlásil Zajíček.

Poslední mečbol Příbrami Kladno přežilo | Video: Deník/Ondřej Jícha

„Když pominu první dva prohrané sety, tak byl z naší strany zázrak, že jsme se vrátili do zápasu díky naší zlepšené hře. Škoda, že jsme prohrávali hned na začátku 1:4, bojovností jsme se dotáhli, vrátili do hry a měli možnost vyhrát utkání. Rozhodovaly zkušenosti na straně Kladna. Musím říct, že se hrál dobrý zápas pro diváky, který byl dramatický a je výbornou pozvánkou pro naše fanoušky,“ shrnul kouč hostů Lubomír Vašina.

Příznivci Kocourů dostali nejlepší možnou pozvánku na páteční odvetu, která se bude hrát právě na příbramské půdě. Stejně jako v semifinále proti pražským Lvům se i teď očekává, že se nebude moct kam sednout. Na druhé straně Kladno vyhrálo i desátý duel v sezoně nad jedním ze tří středočeských rivalů.

Pokud v pátek uspěje v druhém utkání, byl úterní souboj hned pro sedmičku Orlů posledním utkáním před kladenskými fanoušky.

Kladno - Příbram 3:2 (16, 19, -28, -22, 20)

Esa: 6:5. Bloky: 17:10. Rozhodčí: Kvarda, Činátl. Čas: 150 minut. Diváci: 800. Stav série: 1:0 (3:2).

Kladno: Platačs (24), Zajíček (16), Neves (3), Graham (9), Seppänen (17), Gonçalves (5), libero Fernández. Střídali: Villarreal, Imamura (3), Čeketa (2), Kyjanica.

Příbram: Benitez (10), D. Rosenbaum (1)., F. Ureš (16), Šábrt (12), Tevkun (22), Gabriel (4), libero Verasio. Střídali: Lyzanec (10), Toth (1), A. Rosenbaum, Toman.