„Dost bylo handrkování! Chceme rozhodovat o tom, kde nebudou moci být provozovány videoloterijní terminály!“ Tento jasný signál vyslali zastupitelé Kladna, když schválili novou vyhlášku umožňující jim povolovat nebo naopak zakazovat činnost heren s těmito přístroji.

Sám primátor Dan Jiránek však přiznává, že ministerstvo vnitra s pravděpodobností hraničící s jistotou pozastaví její platnost. V tom případě se jí bude muset zabývat Ústavní soud. Vedení města je přesvědčeno, že u něho má šanci uspět, naopak provozovatelé heren míní, že jim nic nehrozí.
„Ministerstvo nám zcela jistě platnost této vyhlášky pozastaví, neboť je prý v rozporu se zákony České republiky. My se ale domníváme, že provoz videoloterijních terminálů musí mít stejné podmínky, jaké jsou i u ostatních hracích přístrojů. Věříme, že Ústavní soud naši vyhlášku uzná s tím, že je naopak v souladu se zákony, jako už to v minulosti udělal v případě našich vyhlášek o potírání prostituce a zákazu pití alkoholu na veřejnosti,“ vyjádřil se primátor Jiránek.

Zatímco u výherních automatů může město jejich provozování zakázat, videoloterijní terminály povoluje ministerstvo financí. Kladno však ve své vyhlášce stanovilo bez ohledu na to místa, kde lze tato zařízení používat.Zastupitelé rovněž schválili novelu vyhlášky o místních poplatcích, která nově umožňuje městu vybírat peníze za provozování každého videoloterijního terminálu na území města. S tou by naopak neměl být ze strany ministerstva žádný problém.

„Rozhodli jsme se terminály zpoplatnit na umožněné maximum, stejně jako tak činíme u klasických výherních automatů, což je pět tisíc korun za každé tři měsíce. Náš výklad je takový, že pokud má zákon stanovením poplatků srovnat podmínky a zpoplatňuje oba typy herních zařízení, pak by i město mělo na oba typy pohlížet stejně,“ vyjádřil se primátor.

Kladno ve své vyhlášce stanovuje místa, kde lze a naopak nelze herny provozovat. Kvůli nedaleké vzdálenosti od škol nebo s ohledem na četné stížnosti obyvatel chce od začítku ledna příštího roku znemožní činnost dvanácti z nich. Mezi nimi jsou například provozovny u Mety, Bajkalu či rozdělovské Jalty. Konkrétní seznam povolených, tudíž zároveň zakázaných heren, budou zastupitelé schvalovat v září.

Vedení města očekává, že po zpoplatnění videoloterijních terminálů získá do svého rozpočtu ročně více než deset milionů korun, které chce využít zejména na opravy chodníků. Zákazem dvanácti heren by tato částka byla snížena přibližně o čtvrtinu. „Prioritou před zisky je ale v tomto směru bezpečnost občanů,“ prohlásil primátor.

„Role obcí při rozhodování o provozování heren je zcela nezastupitelná. Nějaký úředník ministerstva financí například v Kladně povolil činnost dvěma provozovnám, které sídlí na neexistující adrese. To je pro mě důkaz jeho nekompetentnosti. Ministerstvo nemůže dostatečně posoudit dopady, jež má provozování hazardu v dané lokalitě,“ konstatoval Jiránek.

Po kladenském vzoru jsou připraveni stejnou vyhlášku omezující činost heren s videoloterijními terminály přijmout i další obce a města, například Mladá Boleslav.

Přes všechny rozpory prý město hledá s provozovateli heren určitý kompromis. „Naše zájmy se od zájmů některých provozovatelů zcela zásadně liší. Jinde se nám daří naopak dosáhnout konsenzu. Dobré zkušenosti máme s Asociací provozovatelů kursových sázek, kde jsme se v minulých dnech dohodli na omezení světelných poutačů,“ dodal Jiránek.

„Co se týče schválené vyhlášky, jsem přesvědčen, že u Ústavního soudu nemá šanci na úspěch. A co se zase týče vybíraného poplatku za terminály, rádi městu těch pět tisíc korun za tři měsíce z každého přístroje dáme,“ sdělil provozovatel jedné z kladenských heren. Dobře si totiž uvědomuje, že pět tisícovek je v sumě, kterou každý čtvrt rok v přístroji proženou gambleři, prakticky zanedbatelná částka.