První autonomní robotický traktor Agbot v České republice byl tento týden představen na poli u Malíkovic. Stroj bez řidiče dokáže zastat veškeré práce jako běžný traktor od setí, přes mulčování, kypření, aplikaci hnojiv a další úkony.
Stroj pro 21. století je vybaven elektrickým pohonem a diesel-elektrickým agregátem. Zásluhou toho se dokáže pohybovat autonomně a řídí se pouze předem nastaveným programem s pomocí satelitní navigace.
Na bezpečnost dohlíží řada senzorů a bezpečnostních prvků, jako jsou kamery, ultrazvukové senzory a laserový radar. Nechybí nárazová deska, která v případě nebezpečí stroj zastaví na místě. Operátor ovládá traktor pomocí řídícího softwaru a má přehled o jeho pohybu díky přenosu dat a obrazu z kamer.
Předváděčku stroje na poli u Malíkovic za velkého zájmu zemědělců a dalších hostů uspořádala v rámci polního dne rodinná zemědělská společnost Agra Řisuty.
Stroj, první svého druhu v zemi, který stojí okolo 8 milionů korun, by Agra ráda získala ještě v letošním roce do svého vozového parku. I proto se první veřejná prezentace uskutečnila právě na Kladensku. Jak potvrdil agronom a vedoucí pro rostlinnou výrobu společnosti Agra Řisuty Vítězslav Krček, mají podanou žádost v rámci evropského inovačního grantu a aktuálně čekají na výsledek. „Pokud vše dobře dopadne a podporu získáme, autonomní traktor bychom rádi pořídili ještě letos na podzim,“ potvrdil agronom.
Podle odborníků, kteří stroj prezentovali, se jedná o traktor střední třídy, který díky nižší hmotnosti a pásovému podvozku má zároveň nižší spotřebu pohonných hmot a při přejezdech mnohem méně zatěžuje pěstované rostliny. „Stroj dokáže přesně dávkovat hnojiva či prostředky na ochranu rostlin, a to podle potřeby na dané části pozemku, čímž pomáhá dosahovat cílů v oblasti ochrany životního prostředí. Jeho využívání tedy přesně zapadá do cílů precizního zemědělství,“ popsal výhody stroje agronom Krček.
Ředitel společnosti Leading Farmers Pavel Milata, která stroj na český trh uvedla, při setkání v Malíkovicích dále připomněl, že jejich firma se mimo vývoje této novinky věnuje už delší čas také instalaci automatického řízení do klasických strojů. „V praxi fungují jako autopilot, například v traktoru stále musí sedět řidič. Hlavní výhoda technologického řešení je v tom, že přístroj udržuje přesně směr. Řidič musí například ručně stroj otáčet nebo se vyhýbat překážkám,“ uzavřel Milata.
Podporu na nákup různých zemědělských robotů mohou zemědělci čerpat z Programu rozvoje venkova. Jde například o stájové roboty, automatické řízení, drony nebo systémy využívající družicová data. Peníze kromě nákupu techniky směřují například na přestavbu klecových chovů, zpracování zemědělské produkce nebo na další projekty v živočišné výrobě.