Hlavním důvodem je situace na trhu, přestože je firma předním smluvním výrobcem nejen počítačových součástek, ale i těch do mobilních telefonů.

„Jsme samozřejmě ovlivněni děním na globálním trhu, obzvlášť v oblasti elektrovýroby, v němž naše společnost podniká. Situace je těžká pro nás všechny a jsme si vědomi dopadů tohoto rozhodnutí. Proto aktivně hledáme ve spolupráci s Magistrátem města Kladna, CzechInvestem a úřadem práce možná řešení,“ uvedla jednatelka české pobočky Vladislava Kozáková.

Zaměstnancům společnosti byly její záměry oznámeny s tím, že datum ukončení provozu má být v následujících týdnech upřesněno. Pokud ovšem nebudou do konce června nalezena jiná řešení, každému kmenovému zaměstnanci poskytne Celestica podporu a odstupné vyšší než ukládá zákon.

Ředitelka Úřadu práce v Kladně Lenka Staňková je o skutečnosti informována. „Tuším, že se jedná o nějakém řešení, které by zamezilo propuštění všech kmenových zaměstnanců. Pokud by ale došlo na nejhorší, úřad práce je na pracovníky připraven. Můžeme jim pomoci najít si novou práci nebo absolvovat rekvalifikace,“ řekla Staňková.

„S Celesticou spolupracujeme v malém rozsahu. Zatím se na nás společnost neobrátila v souvislosti s tím, abychom pomohli jejím zaměstnancům najít novou práci. Myslím ale, že pracovníci, jež o místo přijdou, nebudou mít problémy s tím se uplatnit jinde, jelikož mají velké zkušenosti a praxi,“ vysvětlila pracovnice kladenské personální agentury Hana Šímová.

Místní závod končí podle Kozákové také z důvodu globální strategie. Jejím cílem je maximální efektivita celosvětové výrobní sítě. Činnost firmy tímto krokem přesto na území České republiky nezaniká, působit zde bude nadále.

Celestica se ve více než třiceti mezinárodních pobočkách zabývá výzkumem, vývojem a dalšími podpůrnými službami zákazníkům. Na evropském trhu je společnost zastoupena v Irsku, Rakousku, Rumunsku, Skotsku a Španělsku.