Do práce přitom ve srovnání se Západem chodí jen zlomek seniorů. Tuzemští penzisté žijí spíše z úspor, které nastřádali hlavně těsně před odchodem do důchodu.

Čeští pracující odcházejí do důchodu zpravidla dříve, než je v Evropě zvykem. Podle studie akademického pracoviště IDEA CERGE-EI průměrně věk pro odchod od výslužby činí u mužů 59 let, u žen dokonce 56 let. Příčinou je výhodné nastavení důchodového systému, ale často i přístup zaměstnavatelů, které nechtějí zaměstnávat lidi starší 50 let, protože je hodnotí jako neperspektivní.

Na rozdíl od kolegů v řadě jiných evropských států se také českým důchodcům dostává mnohem méně příležitostí pracovat i v důchodovém věku. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat až 40 procent norských důchodců dále pracuje. Podobně jsou na tom britští, ale i třeba estonští senioři. V České republice je evidováno jen zhruba 13 procent pracujících důchodců, což je méně než průměr EU činící 16 procent.

„Je pravda, že ne všechny firmy v České republice jsou zaměstnávání starších lidí nakloněné, v některých případech mají firmy zejména obavy o jejich jazykové či IT znalosti. Nicméně stále více firem si uvědomuje význam diverzity týmů, protože právě starší ročníky mohou mladší kolegy obohatit svým nadhledem, odstupem a bohatými zkušenostmi," vysvětlila Petra Karlachová z personální agentury GoodCall.

Existenční pojistka i příslib aktivního stáří

Podle zjištění Expobank CZ se až dvě třetiny seniorů na odchod do důchodu těší. „Lidé na prahu důchodového věku, pokud nejsou nijak zdravotně omezeni, bývají většinou stále velmi aktivní. Nezřídka pokračují v pracovní aktivitě, chtějí mít příjem a možnost tento čas strávit plnohodnotně," uvedl Přemysl Valouch, ředitel Personálního bankovnictví v Expobank CZ.

Díky zlepšujícím se službám a produktům určeným přímo pro seniory nemusí tak finanční rezervy sloužit jen jako životní pojistka, ale jejich prostřednictvím lze naplňovat představu o aktivně stráveném stáří. Proto i ti čeští senioři, kteří zároveň s penzí nepobírají též mzdu, se mohou i v důchodu věnovat svým zálibám a společenskému životu.

Lidé šetří především na budoucí cestování

Z průzkumu Expobank CZ vyplývá, že lidé předdůchodového věku spoří peníze například kvůli dalšímu vzdělávání, přístupu k nadstandardní zdravotní péči nebo cestování. Právě turismus uvedlo jako důvod pro utváření úspor nejvíce respondentů, a to 32 procent. Na zvyšující se poptávku po zájezdech pro seniory reagují pružně některé cestovní kanceláře. Pro ně lidé důchodového představují specifickou klientelu, protože se jedná o zákazníky s jasnou představou, jaké služby očekávají.

„Mezi nejčastější požadavky seniorských turistů patří dobrá přístupnost hotelu a hotelových zařízení, nadstandardní delegátský servis, stálá přítomnost lékaře či bohatší program poznávacích výletů," vyjmenovala specifika zájezdů pro lidi důchodového věku Tomáš Hubka z cestovní kanceláře Delfín travel.

Mezi oblíbené destinace vyhledávané českými turisty patří ostrovy Rhodos a Sicílie, a především španělská letoviska. Tamější vláda navíc aktivně podporuje turismus seniorů prostřednictvím projektu Europe Senior Tourism. Hlavně v obdobích mimo letní turistickou sezónu tak mohou senioři užívat dovolené ve Španělsku za přístupné ceny.

Čtěte také: Evropská komise podpořila turismus českých seniorů