Zelené zlato dozrálo svého vrcholu a v nejbližších dnech se na jeho sklizeň chystají desítky lidí. Velmi napilno mají například v družstvu Agros Vraný, kde se do dvoutýdenní fušky pustili v pondělí 23. srpna.

Podle předsedy Zdeňka Bucka vypadá úroda nadějně, ale konkrétní závěry bude možné vyřknout až po sklizni. „Letos měl chmel dostatek vláhy, což má rád, ale zase u něj nesmí stát voda. Bohužel v propršeném srpnu se tak stalo, ale z toho něco usuzovat je předčasné,“ popsal předseda.

Zhruba devadesát lidí bude česat šestačtyřicet hektarů klasického žateckého poloraného červeňáku. Posléze se bude tato jemná aromatická odrůda sušit a dále prodávat. Část sběru kupují pivovary, ale především další společnosti, které chmel vozí například do Japonska.

Prakticky stejné starosti jako zemědělci z Vraného má i Karel Bratschetl z Bílichova, jehož třiačtyřicet hektarů přijde na řadu ve středu.

Letos kromě klasického červeňáku budou brigádníci sklízet i pět hektarů nové odrůdy, premiantu. Jak zatím hodnotí zemědělec úrodu?

„Výnosově to zatím vypadá lépe než loni. Dokonce už jsem slyšel názory, že by se mohla opakovat situace z roku 2005, kdy bylo očesánoasi 500 tun navíc, takže kdo nemá sjednané smlouvy, už se chmelu nezbaví,“ předpovídal Bratschetl.

Z hlediska kvality vidí zatím pěstitel problémy s nedostatkem alfa kyselin, ale to vše se ještě může změnit. Zemědělci se shodují, že na takové hodnocení je ještě brzy.

„Chmel potřebuje především v době kvetení hodně vody, já jsem musel i zavlažovat, tak uvidíme, zda to pomohlo,“ vyjádřil se.

Ačkoli doby starců na chmelu jsou již dávno pryč, i dnes si takovým způsobem mladí vydělávají peníze. Například česat na chmelnice u Šlapánic přijedou opět studenti ze slánského gymnázia pod vedením profesora Vladimíra Kulicha.