Není to tak dávno, co byla půjčovna DVD nosičů v každém větším sídlišti. Lidé si vybírali hlavně na víkendové večery své oblíbené tituly a žánry. Velké oblibě se těšily zvláště premiérové filmy, jelikož po odvysílání v kině byla půjčovna jedinou možností, jak kýžený snímek zhlédnout. Dnešní realita se od nedávné minulosti velmi liší. Půjčovny DVD ve velkém mizí z ulic měst. Podílejí se na tom nejen kabelové a satelitní televize, díky nimž se nabídka vysílání mnohanásobně zvýšila, ale také levné nosiče, které si zájemce koupí v novinovém stánku. Situaci obchodníkům rozhodně nevylepší ani nelegální stahování filmových premiér z internetových stránek. Mají DVD půjčovny vůbec šanci v tomto konkurenčním boji?

„Podle mého názoru zbude v každém městě určitý počet půjčoven podle jeho velikosti, a ty se budou muset přizpůsobovat svým zákazníkům. To znamená nabízet širší spektrum žánrů, třeba i artového zařazení, které zákazník v televizi často neuvidí. Také distributoři se budou muset zamyslet nad cenovou hodnotou nosičů a jejich práv. Filmy na DVD, jež nabízejí ke svým časopisům jednotliví vydavatelé, mají sice lákavou cenu, ale vždy jsou to tituly, které už v půjčovnách jsou k dispozici. Satelitní televizní kanály, i když jsou premiérové, vysílají filmy až po zpřístupnění v půjčovnách. Postup je následující: nejdříve premiéra v kině, po té distribuce do videopůjčoven a pak teprve vysílaní v televizi. Důležitý je také přístup k zákazníkovi, to znamená nabízet dlouhodobé akce. U nás ve půjčovně se samozřejmě projevil jistý útlum tento rok, ale na něm se podepsala také světová krize. Přicházejí nové technologie, podobně jako přechod z VHS na DVD je začínajícím trendem technologie blu-ray,“ uvedl Pavel Volf, jeden z majitelů půjčovny Pasáž Hutník, která je největší DVD půjčovnou v Kladně.

Navzdory nepříznivým předpovědím existují i velcí fanoušci půjčoven, již se o jejich budoucnost nebojí. Jedním z takových je i čtyřiadvacetiletý Miroslav Wild ze Slaného. „Chodíme do DVD půjčovny dvakrát třikrát do týdne, vyhovuje mi dabing, na dobrý film si zajdu do kina a pak si to znovu půjčím. Myslím si, že DVD půjčovny mají budoucnost, místo riskantního stahování si raději půjčím za třicet korun jeden disk. Někdy si půjčíme s bráchou i šest filmů a celý den na ně koukáme. Videokazetu jsem si naposledy půjčil před pěti lety. Video máme, ale už se na něj pouze práší,“ řekl k tématu mladík.

Často bezvýchodná situace přivádí řadu majitelů až na samé dno a jsou nuceni půjčovnu zavřít. Své o tom ví i majitelka poslední DVD půjčovny ve Slaném Jana Vyhnálková. „Podle mého názoru jsou špatné zákony. Za nelegální stahování filmů z internetu by měly být mnohem vyšší tresty než jsou dosud. Dneska si klidně dovolí zákazník říct, že už má konkrétní film stažený z webu. Toto situace mě dostala až do existenčních problémů a jsem nucena po sedmnácti letech provozu svou půjčovnu zavřít. Již nyní dělám velký výprodej a do konce roku skončím,“ povzdechla si majitelka.