Rodinný podnik, jenž byl založen Lorenzem Meillerem roce 1850 v Německu, je špičkou ve svém oboru, ovšem k tomu potřebuje spoustu kvalifikovaných dělníků také ve Slaném. Kde je vzít?

To je v současné době problém. Mnohá strojírenská učiliště dávno zanikla a ani další školy v regionu potřebné profese příliš neprodukují. Původní dělníci a specialisté jako svářeči, lakýrníci, zámečníci nebo rovnači aktuálně z fabriky odcházejí do důchodu a nová generace chybí. Podnik, se proto rozhodl otevřít svoji vlastní akademii. Jejími branami díky tomu od loňska prošlo už několik desítek nových zaměstnanců.

close Firma zaměstnává okolo tisícovky pracovníků. info Zdroj: Deník/Michal Bílek zoom_in Firma zaměstnává okolo tisícovky pracovníků.

Kdo má zájem ve fabrice pracovat, naučí ho to. Jak deklarují manažeři, nezáleží na tom, jakou má uchazeč původní profesi. Je vcelku jedno, jestli jste třeba kuchař nebo raketový inženýr, pokud se chce zapojit, své know-how mu v podniku předají během tří měsíců. K úspěšnému zakončení akademie postačí motivace, učení se novým věcem a chuť pracovat.

"Základem slánského podniku pro nás byli dlouhé roky zaměstnanci, kteří přišli z tehdejší slánské ČKD. Bohužel generace těchto pracovníků zestárla a velké procento původních odborníků najednou odchází na zasloužený odpočinek. Pokud bychom to neřešili včas, byl by to pro podnik velký problém. Museli jsme vymyslet, co dál. V uplynulém roce jsme proto založili vlastní Meiller akademii a začali zaměstnance školit sami,“ říká Štefan Abdulrahman, jednatel společnosti.

Vedením podniku byl pověřen před více než dvěma lety, kdy zároveň nastala i celková restrukturalizace závodu. „Kromě pracovníků odcházejících do důchodu jsme o značnou část lidí přišli i s vypuknutím války na Ukrajině, kdy nám prakticky ze dne na den odešlo desítky lidí,“ dodává.

Aby se výroba nezastavila, museli chybějící stavy co nejrychleji doplnit. Aktuálně v podniku pracuje řada lidí různých národností, kteří jsou schopni zvládat řemeslo. „Naším zájmem je vychovat si nyní novou generaci především kmenových zaměstnanců. Jsme si vědomi, že práce u nás je velmi náročná a vyžaduje obrovskou přesnost, a proto se snažíme do výroby zapojovat nové technologie, jako je robotizace a automatizace, aby tu nejtěžší práci prováděly stroje,“ vysvětlil jednatel.

close Firma zaměstnává okolo tisícovky pracovníků. info Zdroj: Deník/Michal Bílek zoom_in Firma zaměstnává okolo tisícovky pracovníků.

Jako hlavní benefit Meiller akademie považujeme okamžitou integraci uchazeče do pracovního poměru od prvního dne, bez ohledu na dosažené vzdělání. Dalšími výhodami pro úspěšnou adaptaci zaměstnanců je náborový příspěvek, příspěvek na bydlení nebo dojíždění a další zajímavé zaměstnanecké výhody.

„Je to oboustranně výhodné. Po sepsání pracovní smlouvy a proškolení o bezpečnosti práce, což je u nás hlavní priorita, navštěvuje zaměstnanec Meiller akademii. Trénink probíhá prostřednictvím virtuální nebo rozšířené reality,“ dodal.

V prvních dvou týdnech se zaměstnanci trénují v nové profesi za pomoci virtuální či rozšířené reality. Následně je čeká 6 týdnů již ve výrobě, kde se za pomoci kvalifikovaného mentora učí svářet v reálném prostředí. Po každé fázi čeká akademika přezkoušení.

„Po třech měsících v provozu získá vyšší kvalifikaci a dosáhne na lepší peníze. Osvojené dovednosti je potřeba jako v každém oboru i nadále zdokonalovat. Během dalších tří měsíců po dalším přezkoušení, získává absolvent akademie certifikát, který je uznávaný napříč EU. Nákladnou zkoušku platí v tomto případě také zaměstnavatel,“ připomněl jednatel. Stejně jako v jiných profesích je to o skutečném zájmu se něco naučit. Zručnost a přesnost jsou podmínkou a předpokladem k dobrému výsledku.

„Firma si zakládá především na kvalitě. Naše výrobky mají ve světě dobrý zvuk a dlouhodobě spolupracujeme například se společností Daimler. Na to pozitivně reaguje i naše vedení v Mnichově, které i kvůli tomu čím dál více centralizuje výrobu právě do Slaného i z ostatních závodů, dodal Štefan Abdulrahman. Mimo jiné jsou slánské výrobky přímo v místě opatřovány ochranným nátěrem, což zvyšuje i kvalitu produktu, který musí odolat extrémnímu prostředí například v kamenolomech.

close Firma zaměstnává okolo tisícovky pracovníků. info Zdroj: Deník/Michal Bílek zoom_in Firma zaměstnává okolo tisícovky pracovníků.

S nároky na kvalitu rostou podle jednatele i mzdy zaměstnanců, které se i v době energetické krize zvýšily v průměru o 12 procent.

V Meilleru se klade důraz na ochranu zdraví. „Lidé jsou to nejdůležitější, co každý zaměstnavatel má. Jsme si toho vědomi a ochrana zdraví patří k naši prioritám. Díky tomu se například při návštěvě dermatologa u tří pracovníků podařilo včas odhalit zhoubný nádor kůže. I díky této prevenci získala naše společnost ocenění Podnik podporující zdraví,“ uzavřel jednatel Štefan Abdulrahman.