Více než 21 000 tisíc nových vozů Škoda Octavia. Nebo 12 000 tun hovězí svíčkové. Nebo 313 milionů lahvových plzní. To je možné koupit za sedm a půl miliardy korun. A právě sedm a půl miliardy investuje ve své kladenské elektrárně společnost Alpiq do bloku s novým kotlem. Jeho stavba byla slavnostně zahájena v pondělí.

Nový kotel nahradí dosluhující zařízení z druhé poloviny sedmdesátých let. Pro všechny Kladeňáky, a zejména obyvatele žijící v okolí energetického centra, to znamená, že nový blok bude šetrnější k životnímu prostředí.

Primátor Dan Jiránek v této souvislosti připomněl, že Alpiq je stabilním dodavatelem tepla to kladenských obytných domů, ale i dalších objektů napojených na centrální systém zásobování.

Jak informoval generální ředitel Alpiq Generation (CZ) Milan Prajzler, nový blok bude uveden do komerčního provozu v roce 2014. „Budeme pak schopni dodávat více elektřiny a zároveň zajistit stabilní a dlouhodobé dodávky pro město Kladno,“ prohlásil Prajzler.

Samotná stavba prý na obyvatele největšího středočeského města nebude mít po dobu výstavby výraznější dopad. „Většinu stavebního materiálu budeme totiž dopravovat po železnici,“ konstatoval generální ředitel.

Pro zajímavost můžeme dodat, že výška nového kotle bude 60 metrů, parní turbínu k němu vyrobí plzeňská Škodovka.