Tržby klesly kvůli zastaveným dodávkám do škol, restaurací, hotelů. Nižší jsou i v běžné obchodní síti. Naopak prodej v podnikové prodejně a u internetových obchodníků, kterým společnost dodává ovoce, vzrostl. Potvrdil Tomáš Richtr, jednatel Ekofruktu, který je kromě ovoce rovněž producentem ovocných tyčinek.
ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE
Zásoby loňského ovoce ve skladech se tenčí a kvetoucí meruňky navíc zmrzly. Společnost tak bude muset patrně řešit velký ekonomický propad. „Naše možnosti uspokojit zvýšenou poptávku jsou ale i tak omezené, protože už prodáváme poslední zásoby jablek z loňské sklizně, kdy byla úroda z důvodu jarních mrazů nízká,“ připomněl Richter.
Kvůli epidemii nyní působí v Ekofruktu oddělené pracovní týmy. „Zavedli jsme nová opatření k zajištění čistoty a nezávadnosti výrobních prostor, pracovníci v daleko větší míře používají ochranné prostředky. I vzhledem ke skokově vyšším cenám dezinfekcí, roušek a ostatního sanitárního materiálu výrazně stouply náklady na zajištění výroby,“ dodal jednatel. O dopadu na tržby podle něho rozhodne především to, zda společnost bude moci dál vyrábět.
Meruňky zmrzly
Proti mrazům, které u Slaného dosáhly v minulých dnech až minus deseti stupňů Celsia, jsou podle Richtra jakékoli protimrazové prostředky neúčinné. „Došlo k totálnímu zmrznutí meruněk, které už vykvetly a nebylo technicky ani ekonomicky možné je zachránit. Už teď víme, že nebudeme mít žádnou úrodu meruněk, takže ztráty budou v jednotkách milionů korun, které nelze krýt pojistkou, protože škodu mrazem u meruněk nikdo nepojišťuje,“ uvedl jednatel firmy.
Ovoce Ekofrukt sklízí ze zhruba dvou set hektarů sadů a má kolem osmdesáti zaměstnanců. Větší podíl na jeho tržbách měla v loňském roce výroba ovocných tyčinek, menší podíl pak prodej ovoce.
Na Slánsku podnikají i další pěstitelé, kteří stejně jako Ekofrukt využívají úrodné svahy kolem města, kam se opírá slunce. Ani k nim nebyly mrazíky milosrdné.
Vinice mráz nepostihl
O poznání lépe ale dopadli v uplynulých dnech vinaři v regionu. Jejich vinice nepostihl mráz a na jejich podnikání se prý zatím negativně nepodepsal ani coronavirus. „Díky tomu, že vinná réva ještě nepučí, tak nám sazenice mráz nepoškodil. Protože ale v zimě prakticky žádné mrazy nebyly, očekávám, že se zima jen tak vlády nevzdá a nějakou dobu se ještě povleče. Za dva týdny bychom už mrazíky pocítili, když budou pupeny napučené,“ potvrdila majitelka rodinného vinařství ve Slaném-Kvíci Jana Izopová.
Vzhledem k tomu, že mohou prodávat stáčené víno ve vlastní prodejně i v současné době takzvaně mezi dveřmi, kdy zákazníci přijdou jen na otočku, pokles zájmu ve Kvíci nepociťují. „Lidé nikam nesmějí a dětem se musí věnovat při domácí výuce, takže si mnozí rádi udělají alespoň příjemný večer při sklence dobrého vína. Jsme rádi, že jim alespoň toto můžeme dopřát,“ dodala vinařka.