Konkrétně se jedná o cílenou práci s žáky škol SOU Kladno Dubská, SOU řemesel Stochov a Integrovanou střední školou Slaný. Pro učně v Linetu vzniká speciální tréninkové pracoviště za dva miliony korun.


Firma si chce projektem zajistit dostatek kvalitních pracovníků technických profesí. „Více než polovina vyučených, kteří měli možnost být v Linetu v loňském roce na odborné praxi, k nám nastoupila,“ řekla personální ředitelka společnosti Vladimíra Michnová. Loni tak do společnosti nastoupilo jedenáct žáků.


Linet v návaznosti na školní vzdělávací plány partnerských škol a ve spolupráci s jejich mistry zajistí pro žáky vybraných oborů v provozu a ve speciálně vybudovaném tréninkovém pracovišti odborný výcvik. Následně nabídne úspěšným absolventům možnost zaměstnání. Celkem se projektu zúčastní zhruba 30 žáků.


„Při dvouletém odborném výcviku mají žáci skvělou příležitost vyzkoušet si, co je baví a na co mají talent. Do práce pak nastupují vybaveni konkrétními znalostmi z reálného prostředí a nemají problém najít uplatnění i v době krize,“ řekl vedoucí učitel odborného výcviku Jaroslav Cvrček z ISŠ Slaný.


Spolupráci se středními školami a učilišti se Linet věnuje dlouhodobě - snaží se zvýšit prestiž technických oborů. Motivuje i žáky základních škol, pořádá pravidelné exkurze pro učitele i studenty, organizuje odborné praxe. „Znalost konkrétního prostředí a reálná představa o náplni práce v jednotlivých profesích snižuje podíl absolventů nespokojených se zvoleným oborem,“ říká Vladimíra Michnová. Podle ní se zájem o strojírenské profese pozvolna zvyšuje, ale limitující je počet žáků, kteří školy opouštějí.


Firma plánuje ve Slaném otevřít nový typ vysoké školy se zaměřením na průmyslové inženýrství pro zhruba tisícovku studentů. „Chceme je zapojit do dění v závodech a práce na některých projektech, aby měli zhruba padesát procent praxe a druhou polovinu teorie ve škole,“ řekl ředitel Linetu Zbyněk Frolík.