Po těžké autohavárii v únoru loňského roku je však i ona zcela odkázána na pomoc druhých. Nemůže se hýbat a dokonce není schopná ani mluvit. Pro snadnější přechod do domácí péče získala těžce zkoušená rodina od společnosti Linet ze Želevčic u Slaného elektricky polohovatelné lůžko.

Dar v hodnotě přibližně 150 tisíc korun předal ve čtvrtek Lukášovi Ďurigovi zástupce firmy společně s Vlastimilem Dolákem, ředitelem slovenské partnerské společnosti Basco SK.

„Naší prioritu při výběru lůžka bylo, aby péči o manželku zvládla jedna pečovatelka. Bude nám totiž pomáhat sestřička, která se o ženu bude celodenně starat,“ uvedl Stano Ďuriga.

Klíčovou vlastností darovaného lůžka je pohyb ložné plochy do stran. Umožňuje ošetřovatelkám velice snadno otočit pacienta na bok. Zdánlivě jednoduchý mechanismus přináší nesmírnou úsporu fyzických sil ošetřujícího personálu, zvláště pokud pečuje o těžké a nepohyblivé pacienty. Lůžka s náklonem pomáhá při dennodenní ošetřovatelské rutině – převlékání, hygieně či převazech.

„Díky laterálnímu náklonu může jedna ošetřovatelka člověka upoutaného na lůžko snáze a častěji polohovat, takže nedochází ke vzniku nebezpečných proleženin,“ doplnil obchodní zástupce společnosti Linet Marek Foltman.

Lůžko určené pro dlouhodobě imobilní pacienty se dobře uplatňuje i v domácí péči. Dokazuje to příklad ochrnutého mladíka Pavla Hejhala z Milevska. Ten na lůžku s náklonem od firmy ze Želevčic tráví 24 hodin denně již třetím rokem.

„Díky častému polohování a starostlivé péči maminky nevím, co jsou proleženiny,“ uvedl Pavel, který se se svým těžkým osudem nesmířil. Po úrazu si dodělal maturitu, maluje ústy a přemýšlí o svém dalším studiu na vysoké škole.

Právě pro něj Linet speciální lůžko s laterálním náklonem de facto vyvinul a Pavel prototyp výrobku rovněž několik měsíců testoval. Jeho připomínky a postřehy maminky a ošetřovatelek pomohly firmě zkonstruovat a vyrobit lůžko ušité přímo na míru imobilním pacientům v domácí péči.