Holinky, bunda, zvyknout si na méně světla a hurá dolů. „Na toto místo se dostanou pouze lidé z vodoprávního úřadu, naši zaměstnanci a nyní vy," řekla mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová, když v doprovodu manažera provozu dálkovodů Martina Hartmana a novinářů sestoupila na dno jedné z nádrží největšího vodojemu ve Středočeském kraji.

Místo obvyklých dvaceti milionů litrů vody byla komora prázdná. Čeká ji totiž čistění. 

„Nádrž je sedm metrů hluboká a rozlohu má zhruba jako fotbalové hřiště. Vodu jsme vypouštěli pozvolna tři dny. Musíme pomalu, abychom nezaplavili Velké Přítočno," vysvětlil Kladenskému deníku manažer Martin Hartman.

Ovšem kdo si myslí, že do potoka, který se vlévá do Dolanského rybníka, jen tak vyteklo dvacet miliónů litrů vody, je na omylu. „Dispečeři už s čištěním komory počítají, takže ji nedopouští. V tomto případě jsme vypouštěli tři tisíce kubíků," doplnil manažer.

Když je voda pryč, provedou se mikrobiologické stěry. Podle jejich výsledků odborníci určí, kdy bude potřeba nádrž opět vyčistit. Poté jsou na řadě muži s hadicemi a košťaty. „Vše čistí ručně bez použití nějaké techniky, kterou bychom na dno dostávali jen těžko. Hadice napojí na vedení tlakové vody. Také využívají čerpadla," popsal Hartman.

Ve vodojemu Kožova hora se nacházejí takto ohromné nádrže hned dvě. „Druhou jsme čistili v lednu," podotkl. Mezi nádržemi se nachází dlouhá tak zvaná revizní štola, která slouží ke kontrole zdí komor.

Vodojem byl dostavěn v roce 1989 a jeho vybudování trvalo padesát měsíců. Voda z obou nádrží by dokázala celé Kladensko zásobovat dva dny. V době čistění dostávají domácnosti vodu z druhé nádrže a ještě ze starého vodojemu, který se nachází nedaleko.

Kromě Kožovy hory vodárny čistí také další vodojemy. Například v Tuchlovicích, Libušíně, Cvrčovicích nebo Kladně–Kročehlavech