Po úspěšném měsíci květnu, kdy se podle statistik Úřadu práce v Kladně zdálo, že stav zaměstnanosti se zlepšuje, červnová čísla ukazují, že se jednalo spíš o výkyv.

V evidenci úřadu práce je podle jeho ředitelky Lenky Staňkové nyní 6770 osob, což je 7,6 procenta obyvatel Kladenska. „V porovnání s celou republikou, která má nezaměstnanost na osmi procentech, si vedeme stále dobře. Oproti kraji už je to horší. Průměr 5,7 procenta je ale hodně ovlivněn okresy Praha-západ a východ, Boleslaví a Benešovem,“ uvedla.

I když nezaměstnanost v létě obvykle ovlivňují nabídky sezonních prací a brigád, v letošním roce to nelze předpokládat. Podniky v důsledku hospodářské krize omezují provoz a stavy vlastních zaměstnanců, natož aby přijímaly cizí.

Ředitelka na druhou stranu ale tvrdí, že letos nelze očekávat obvyklý zářijový nárůst nezaměstnanosti v důsledku přihlášení absolventů do evidence. „Studentů je málo, a tak nám už s předstihem nosí rozhodnutí o přijetí na vysoké školy,“ sdělila.

V současné době eviduje úřad 419 volných pracovních míst, což je zhruba stejný počet jako v květnu. „Například Česká správa sociálního zabezpečení hledá větší počet lidí na kancelářské posty. Jedná se ale o zaměstnání v Praze,“ řekla Staňková.

Velmi aktuální jsou také rekvalifikace. „Podmínky pro jejich získání jsme dost uvolnili. Ustoupili jsme od toho, aby zájemci měli napřed sehnané pracovní místo. Snažíme se lidem nabízet rekvalifikace podle toho, na co jsou zaměřeni. Například jakou již mají vystudovanou školu. Toto období je dobré pro získání vyššího vzdělání a zároveň to může lidem bez práce pomoci i po psychické stránce,“ sdělila.

Stále je velká poptávka po kurzech obsluhy počítačů, rekvalifikace v oboru pracovník v sociálních službách, nebo na obsluhu vysokozdvižných vozíků. „Zájem je také o masérské kurzy, získání kvalifikace na práci všeobecného sanitáře, zedníka, svářeče nebo účetní,“ popsala Staňková.