Propouštění u velkých firem na Kladensku, ale i v okolí, které zaměstnávají zdejší obyvatele, jako by nemělo konce. Poté co v minulém měsíci nezaměstnanost v regionu po dlouhých pěti letech přesáhla hranici osmi tisíc, se podle statistik Úřadu práce v Kladně stav příliš nezlepšil. Situace spíš zůstává stejná. K poslednímu březnu bylo bez práce 8003 lidí.

Analytik úřadu práce František Paulík Kladenskému deníku sdělil, že za zvyšováním počtu nezaměstnaných podle něj není ani tak špatná situace přímo v okrese, což dokazuje, že z evidence do zaměstnání stále odchází velký počet uchazečů, ale významně nezaměstnanost zvyšuje například ukončování pracovních poměrů lidí zaměstnaných mimo Kladensko. „Dobrým příkladem toho bylo například propouštění v aerolinkách, firmě Siemens na Zličíně, nebo nynější snižování stavu v pobočce Unileveru v Nelahozevsi. Tam dosud propustili 42 pracovníků a další budou následovat. Jsou to sice podniky mimo okres, ale třeba do Unileveru dojíždělo do zaměstnání mnoho lidí z Velvarska, protože to měli blízko,“ zmínil Paulík.

I přes nepříznivá čísla, kdy míra nezaměstnanosti v okrese v březnu činila 9,1 procenta, Paulík stále trvá na tom, že práce se na Kladensku najít dá. „Sice jsme zaevidovali 878 nových uchazečů, ale téměř stejný počet 870 lidí, z evidence odešel, 610 přitom do zaměstnání,“ upřesnil.

Svá slova potvrdil ještě tím, že při zmíněném počtu vyřazených lidí, kteří začali pracovat, úřad v březnu registroval pouze 268 volných míst. „Toto číslo zůstává od počátku roku zhruba na stejné úrovni. I to pak potvrzuje, že volné pracovní posty jsou, ale zvýšeným tlakem ze strany zájemců nejsou zaměstnavatelé nuceni je hlásit. Sami si tvoří pořadníky uchazečů a vybírají si mezi nimi,“ argumentoval Paulík.

Dobrou zprávu například o příchodu nového zaměstnavatele do regionu ale obyvatelům Kladenska bohužel nevzkázal. „V červnu se však chystáme mezi firmami udělat průzkum a na základě něho chceme zjistit, jestli se trh práce konečně začne oživovat,“ řekl analytik.

I přes tyto spíše nepříznivé informace může Kladeňáky potěšit alespoň to, že v celkovém třídění okresů podle míry nezaměstnanosti je region na příznivé 55. pozici ze 77 okresů. Ve Středočeském kraji je na tom pak tradičně lépe Mladá Boleslav s mírou nezaměstnanosti 5,1, Benešov s 6,0, Beroun se 7,3 a Mělník s 8,6. Nejhůř jsou na tom naopak Příbramští s mírou nezaměstnanosti 10,7 procenta, Kutnohorští s 10,3, Rakovničtí s 10, Kolínští s 9,8 a Nymburští s 9,7.