Pekárnu převzal Miroslav Merhaut od svého otce, řemeslo má tedy v krvi. Když začínal provoz vést sám, tak ještě sídlili v Benátkách nad Jizerou nedaleko Mladé Boleslavi. Kromě samotného výrobního podniku zde firma měla také oblíbený obchod, v němž bylo možné koupit ještě teplé pečivo „přímo od zdroje“. Poslední tři roky jsou však přestěhováni ve středočeských Milovicích, protože potřebovali větší prostory, ale i ty začínají být firmě s 220 zaměstnanci malé.

„Už uvažujeme o přístavbě,“ potvrzuje Miroslav Merhaut, který svoji práci miluje. Firmu vede od roku 2001, kdy také začal budovat prodejní síť vlastních obchodů, do Milovic se provoz stěhoval, protože mu Benátky začaly být malé. „Je to krásný obor plný vůní a chutí, člověk hned vidí výsledky svojí práce. Ta je ale zároveň velmi náročná například kvůli výrobnímu procesu,“ podotýká Miroslav Merhaut s tím, že je podle jeho zkušenosti pekařina velmi nedoceněný obor.

Nyní se v provozu během dne připravuje hlavně cukroví. Zákazníci ho měli možnost objednávat už od začátku listopadu. „S expedicí pak počítáme až před Vánocemi. Lidé s tím mívají špatné zkušenosti, pokud si objednali cukroví brzy, tak do Vánoc nezbylo,“ komentuje s úsměvem manželka pana majitele Gabriela Merhautová.

Největší gró pekařské práce se zde však odehrává večer a v noci. Už od jedné hodiny ranní sem přijíždějí řidiči s firemními vozy, aby k zákazníkům mohli přepravit čerstvé rohlíky, housky, chléb, ale i další pečivo, aby si ho konzumenti mohli zakoupit ke snídani nebo ke svačině do práce. A právě portfolium „svačinek“ by tady rádi rozšířili o pár slaných výrobků.

Spousta různých úkonů 

Pekařina, to ale není jen o tom, že se upeče chleba a je hotovo. Za samotným pečením stojí spousta různých úkonů, které musí proběhnout, abychom se k výslednému produktu dostali. A to je podle paní Merhautové také obrovská spousta příležitostí, při nichž se může něco pokazit.

„Při výrobním procesu a pak během dopravy může nastat mnoho nepředvídatelných problémů, ať je to porucha stroje, auta, lidská chyba, ale také problémy s moukou. Záleží totiž kolik v sobě má lepku, někdy natáhne více vody, jindy méně. Takže ačkoli se peče ze stejné receptury, tak finální výrobky mohou být trochu odlišné,“ přibližuje Gabriela Merhautová.

Ke kvalitě mouky se váží i další postupy práce, třeba to jak dlouho si těsto pobude v díži nebo délka samotného pečení. „Je to ale hezká práce, hned vidíme výsledek. Nemontujeme šroubky, které jdou do další firmy ke zpracování,“ podotýká paní Merhautová.

Pekařství kromě nových slaných svačinek chystá také špaldový koláč s jablky a žmolenkou i dvě nové prodejny – jednu přímo u výrobního podniku v Milovicích a druhou v Pardubicích.