Čtyři obří nádoby na budoucí výrobu tisíců litrů piva Panaczek vyrobili na míru v českém podniku Destila. Ředitel zlonického pivovaru Ondřej Vrkoč připomněl, že práce na projektování nádob včetně digitálního systému, který bude varnu řídit, trvaly delší dobu, než se podařilo všechno doladit.

Pivovar ve Zlonicích získal městys do svého majetku zhruba před dvaceti lety. Na začátku loňského roku prodal jeho část za 10 milionů korun společnosti Revival of the Titanic, která v Dolních Měcholupech provozuje pivovar Panaczek.

Dům střelce je v Hostouni.
Dům střelce v Hostouni cílem zlodějů? Někdo se tam na konci roku vloupal

Bytový dům v areálu nadále patří městysu a postupně bude rekonstruován. „Jsme rádi, že se konečně našli zájemci, kteří chtějí věhlas pivovaru obnovit. Smlouva je zavazuje, aby do tří let od prodeje začali vařit pivo," potvrdil Deníku zlonický starosta Martin Kratochvíl.

„Slíbili jsme, že pivovar uvedeme do provozu v červnu, kvůli komplikacím s kanalizací se ale termín posune. Věříme, že první návštěvníky zlonického pivovaru přivítáme na podzim letošního roku," uvedl ředitel pivovaru Vrkoč.

Ohňostroj na Nový rok 2024 v Kladně.
Podívejte se: Kladno přivítalo rok 2024 tradičním ohňostrojem na Sítné

Nyní už jsou ve Zlonicích nádoby s digitálním systémem, tedy srdce a mozek varny, časem se tam přestěhuje i druhý varný blok, která se zatím nachází v pivovaru v Dolních Měcholupech.

Zlonické pivo bude skladováno v historických sklepích pivovaru, kde je stabilní teplota. Umístěno tam má být pět desítek tanků.

Kromě modernizace varny by vlastníci zlonického pivovaru, jehož historie sahá do roku 1563, rádi časem obnovili i prostory někdejší sladovny.

Dvořákova devítka odkazuje na Novosvětskou

Společníci jsou tři, Ondřej Vrkoč, Ondřej Jilemnický a potomek šlechtického rodu Karel Chotek, s jehož podporou bude počáteční investice do pivovaru 120 milionů korun.

A protože Zlonice proslavil hudební skladatel Antonín Dvořák, který byl velkým milovníkem českého piva a při svém působení v zámoří si stěžoval na jeho nedostatek, bude zlonickým pivům vévodit Dvořákova devítka odkazující na Symfonii č. 9 - Novosvětskou. Skladbu, od jejíhož vzniku loni uplynulo 130 let.

Z historie zlonického pivovaru
Pivovar ve Zlonicích byl založen v roce 1564, jako první majitelka je uváděna Anna z Kuřího. Za knížat Kinských byl roce 1875 starý pivovar přestavěn na parostrojní a byla vybudována velká sladovna. O přestavbu se zasloužil Gustav Noback, podle jehož návrhu byl vybudován například i smíchovský pivovar. Posledním majitelem zlonického pivovaru byly Berounsko-rakovnické pivovary, výroba byla ukončena v roce 1953. Později získal areál do svého majetku městys.