Uzavření dobré smlouvy by mělo být nejen v zájmu pracovníků, ale zároveň i samotných zaměstnavatelů.

Novou kolektivní smlouvu v úterý podepsali i ve firmě Poldi Hütte, která se zabývá výrobou ušlechtilých kovaných ocelí. ,,Smlouva se uzavírá pravidelně na dobu jednoho roku a zajišťuje našim pracovníkům mzdový růst, kdy se zvýší reálné mzdy a zároveň to znamená i pokrytí inflace,“ uvedl personální ředitel společnosti Zdeněk Štěpánek.

V letošním roce se zaměstnanci kromě vyšší mzdy dočkají i dalších výhod. Dostávají totiž stravenky šedesátikorunové hodnoty namísto původních padesáti korun, zvýšilo se jim životní pojištění o stokorunu měsíčně a mohou čerpat dovolenou pět týdnů v roce.
,,Vyjednávání o nové kolektivní smlouvě bylo tvrdé, ale korektní a započalo již v září loňského roku. Zatím jsme se vždy dokázali domluvit s výjimkou loňského roku, kdy smlouva vstoupila v platnost až v dubnu,“ dodal Štěpánek. Nicméně zaměstnanci o své výhody nepřišli.

A co když vláda a poslanci odsouhlasí zrušení daňového zvýhodnění stravenek? ,,V tom případě musíme dostát závazkům ve smlouvě a samozřejmě najít způsob, jak je nahradit,“ vysvětlil Štěpánek s tím, že pravděpodobným řešením by byl finanční či jiný druh kompenzace.