„Agco Sisu Power po nás během dvou až tří let žádá výrazné zvýšení dodávek ze současných čtyřiceti tisíc klikových hřídelí na zhruba osmdesát tisíc kusů. To je na jedné straně při stávající světové finanční krizi samozřejmě potěšitelné, na druhé straně to s sebou nese nutnost investičních opatření. Na takovou nabídku jsme schopni reagovat jen za předpokladu nákupu kompletní linky na výrobu klikových hřídelí,“ upozornil generální ředitel Strojíren Poldi Vladimír Trubač.

Podle něj se navíc jedná o řešení, které znamená pro podnik jistotu. „Dlouhodobě pociťujeme zásadní problém v nedostatku kvalifikovaných pracovníků a tento trend se prohlubuje. Není-li dost zaměstnanců, je investice do výrobní linky jediným řešením,“ poznamenal Trubač.

Linka na výrobu klikových hřídelí představuje absolutní světovou technologickou špičku. Od vložení výkovku až po finální hřídel funguje bez zásahu lidského činitele. Náklady na její pořízení se pohybují ve výši přibližně 800 milionů korun. Na jejím financování by se měly podílet banky.

Ředitel strojíren Vladimír Trubač se zasazuje o co nejrychlejší nákup, protože od zadání výrobci ke spuštění linky do kladenského provozu uplynou dva roky, což bude právě moment, kdy budou vrcholit požadavky finského zákazníka. Společnost Agco Sisu Power je výrobce a distributor zemědělských zařízení a motorů s více než šedesátiletou historií. Aktuálně tato společnost zainvestovala obří sumy do nových technologií a vedle původních závodů ve Finsku a Brazílii, kde vyráběla zhruba 42 000 motorů ročně.

Své aktivity přesunula i do Ruska. Tam s místním předním výrobcem dieselových motorů podepsala dohodu o vzniku akciové společnosti pro jejich montáž, což předpokládá, že v roce 2011 zvedne výrobu dieselových motorů až na 90 000 kusů .

Strojírny Poldi vznikly v roce 1992 vydělením z holdingu Poldi Kladno. O rok později se plně privatizovaly a zpřetrhaly vazby k hutím Poldi. Přes 80 procent výrobků firmy je exportováno, nejvýznamnějším tuzemským odběratelem je pak brněnský Zetor.