Pětinu kladenských ulic už ozařuje nové veřejné osvětlení. Město totiž uskutečnilo unikátní projekt, díky němuž výrazně sníží náklady na elektrickou energii a údržbu svítidel, zároveň výrazným způsobem zpříjemní atmosféru v rezidenčních čtvrtích.

Obnova svítidel se týká především lokalit s rodinnými domy, ale hlavních silničních tahů městem. Instalována byla ve sto osmnácti ulicích ve čtvrtcích Rozdělov, Ostrovec, Na Šestém, Korea, Kročehlavy, ale také v centru Kladna. Vyměněno bylo 1369 světelných bodů.

„Pro městský rozpočet je stěžejní minimalizace spotřeby elektrické energie a současně snížení nákladů na servis a údržbu svítidel. Občany pak jistě potěší především na první pohled zřetelné celkové zpříjemnění prostředí v těchto oblastech a s tím související zvýšení bezpečnosti,“ uvedl kladenský primátor Dan Jiránek.

„Kvitujeme jakékoli zlepšení osvětlení. Snižuje se tím riziko napadení pachatelem i dopravních nehod. Nová světla zvyšují v nočních hodinách i účinnost kamerového systému, neboť kamery nejsou při použití většího zoomu oslněny,“ poznamenal ředitel Městské policie Kladno Stanislav Procházka.

Výrazným pozitivem projektu je i snížení produkce oxidu uhličitého a stoprocentní recyklovatelnost použitých hliníkových komponentů. Kladno se k finálnímu výběru nového veřejného osvětlení rozhodlo na základě ekonomické optimalizace veřejného osvětlena zároveň s ohledem na výsledky pilotního projektu, jenž se loni v červenci uskutečnil ve čtvrti Habešovna. Tam byly testovány tři typy svítidel s různými světelnými zdroji.

„Světlo dopadá přesně tam, kam má, tedy na chodník a silnici, nikoliv například do oken okolních domů. Jeho teplá bílá zář je navíc velmi blízká světlu dennímu, což se, i podle četných reakcí obyvatel výrazně pozitivně podepisuje na kvalitě života v daných lokalitách a tedy i na zvýšení atraktivity těchto oblastí,“ řekl vedoucí odboru dopravy a služeb kladenského magistrátu Tomáš Fujan.

Na hlavních tazích městem jsou pak svítidla kombinována s vysokotlakými sodíkovými výbojkami.Do výměny veřejného osvětlení město investovalo přibližně 7,8 milionu korun.

„Návratnost máme propočítánu na zhruba pět a půl roku, přičemž celková předpokládaná úspora za patnáct let je téměř pětadvacet milionů korun,“ informoval primátor. Zároveň připomněl, že Kladno se problematice energetických úspor věnuje dlouhodobě, a to především formou rekonstrukcí a zateplování budov škol a školek či bytových domů ve svém majetku. „Jsme dlouhodobě vnímáni jako město s problematickým životním prostředím, musíme se proto snažit více než ostatní,“ poznamenal Jiránek.

Od roku 2007 je Kladno evropským partnerem programu GreenLight a loni získalo cenu Energy Award 2008 Evropské komise a programu GreenLight za první realizaci energeticky úsporného projektu. Výměnou svítidel se Kladno dostalo na první příčku mezi městy v České republice s efektivním a environmentálně šetrným programem veřejného osvětlení.