"Nebytovou část původní budovy odkoupila počátkem letošního roku za 10 milionů korun od městysu Společnost Revival of the Titanic s.r.o., která v Dolních Měcholupech provozuje pivovar Panaczech. V přední části areálu je bytový dům. Ten i nadále zůstává obci a průběžně bude rekonstruován. Pivovar získaly Zlonice zhruba před dvaceti lety do svého majetku a dosud byl areál jen minimálně využitý. Jsme proto rádi, že se konečně našli zájemci, kteří chtějí jeho věhlas obnovit. Smlouva je zavazuje, aby do tří let od prodeje začali vařit pivo," sdělil starosta Zlonic Martin Kratochvíl.

Společníci jsou celkem tři - Ondřej Vrkoč, Ondřej Jilemnický a potomek šlechtického rodu Karel Chotek. A právě díky finanční podpoře posledně jmenovaného bude počáteční investice ve výši 120 milionů korun.

První várka piva na jaře

„V první etapě založíme nový moderní pivovar v původních prostorech. Varnu pro nás vyrobila společnost Destila. Bude to největší varna svého druhu ve střední Evropě, řízená počítačem. V první řadě je potřeba opravit střechy, podlahy i kanalizaci. První várku piva plánujeme zjara, včetně otevření podnikové prodejny přímo v místě i posezení s výčepem pro zákazníky. Naše pivo značky Panaczek jsme začali vyrábět v době covidové a distribuujeme do sítě prodejen a řetězců. Rádi bychom proto nově expandovali i na Slánsko a Kladensko,“ řekl Ondřej Vrkoč.

close V historické budově někdejšího zlonického pivovaru se po dlouhých desetiletích začne opět vařit pivo. info Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová zoom_in V historické budově někdejšího zlonického pivovaru se po dlouhých desetiletích začne opět vařit pivo.

Obnova pivovaru je, mimo jiné, příležitostí pro vytvoření nových 20 - 30 pracovních míst i pro místní obyvatele. „První zaměstnance už školíme v Dolních Měcholupech. Ti se následně zapojí do výroby ve Zlonicích. Časem bychom pro ně rádi vybudovali bydlení přímo v místě. Tak jako tomu bývalo kdysi,“ dodal Vrkoč.

Součástí areálu jsou rozlehlé historické sklepy se stabilní teplotou, které pivovarníci využijí ke skladování piva v tancích. „Zachovány a využity budou též oba původní pivovarské komíny. V následujících letech bychom rádi obnovili i další části pivovaru a vybudovali zde i restauraci,“ popsal Vrkoč. Výhledově zamýšlí trojice podnikatelů obnovit i starobylé bednárny a konírny, které dosud sloužily jako dílny a garáže. Časem chtějí zprovoznit i původní sladovnu.

Pocta Antonínu Dvořákovi

A jelikož Zlonice velmi proslavil hudební skladatel Antonín Dvořák, jenž byl sám velkým milovníkem českého piva a při svém působení v zámoří si stěžoval na jeho nedostatek, bude zlonickým pivům vévodit Dvořákova devítka, která je odkazem na Symfonii č. 9 – Novosvětskou. Letos navíc uplynulo 130 let od vzniku skladby. Chybět nebude ani Zlonická jedenáctka a další druhy piv. Vše doplní muzejní expozice včetně historických fotografií.

Majitelé pozvou do areálu zlonického pivovaru veřejnost už tento měsíc o státním svátku ve čtvrtek 28. září od 10 do 22. Slavnostní zahájení je ve 13 hodin Odhalena bude plaketa společnosti a hudebníci z České filharmonie přednesou jak devátou symfonii, tak Slovanské tance. Pestrý program je určen všem generacím. „Dobové souboje předvede skupina historického šermu. Nebudou chybět ochutnávky piva z chmele vypěstovaného na Zlonicku a pivní soutěže. Večerní produkci zajistí kapela Benjaming's Clan. Instalována bude i výstava dobových fotografií,“ přiblížil chystanou akci Ondřej Vrkoč.

Z historie zlonického pivovaru
Pivovar ve Zlonicích byl založen roku 1564, jako první majitelka je uváděna Anna z Kuřího. Za knížat Kinských v roce 1875 byl starý pivovar přestavěn na parostrojní a vedle něj byla vybudována velká sladovna. O přestavbu se zasloužil Gustav Noback. Podle jeho návrhu byl vybudován například i smíchovský pivovar. Posledním majitelem byly Berounsko-rakovnické pivovary, výroba byla ukončena v roce 1953.