„Nyní jsou v prodeji již jen 40wattové a méně výkonné žárovky, když výroba těch silnějších byla v EU ukončena již v předchozích letech. Od září se budou doprodávat pouze skladové zásoby," upozorňuje Robert Hladil z poradenské firmy eSvětlo.cz.

Důvodem ukončení výroby klasických žárovek je jejich vysoká energetická náročnost. Každá tuzemská domácnost používá asi 18 žárovek. „V případě kompletní výměny za úsporné žárovky může úspora domácnosti dosáhnout až 4000 korun za rok," vypočítává Hladil.

Úsporné žárovky do koše nepatří. Když doslouží je nutné je ekologicky recyklovat. „Musí se s nimi zacházet jako s nebezpečným odpadem, a to kvůli toxické rtuti, kterou v malém množství obsahují," upozorňuje Radoslav Chmela ze společnosti EKOLAMP, která zajišťuje zpětný odběr.

Rtuť je nebezpečná jen při neodborné likvidaci. Při náhodném rozbití zářivky je třeba místnost vyvětrat, vše zamést a odvézt do sběrného dvora. Pokud by se tyto žárovky dostaly na skládku komunálního odpadu, rtuť by unikala do ovzduší, do půdy i do vody.

Vysloužilé úsporné žárovky je možné odevzdat do sběrných míst, kterých je po celé republice přes 3400, nebo je lze vrátit do obchodu s elektronikou, či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, úřadech nebo v řadě firem.

„Malých sběrných nádob jsme rozmístili více než 1400 a jen letos jich přibude dalších zhruba 400," uvedl Chmela. Informace o nejbližším sběrném místě lze sehnat na internetu na adrese www.ekolamp.cz.