Vzhledem k tomu, že v uvedeném čísle jsou zahrnuti naprosto všichni uchazeči o práci, vypovídající je spíše fakt, že do práce může nastoupit 7853 lidí okamžitě. Jsou to takzvaní dosažitelní uchazeči. Rozdílem obou čísel jsou pak z většiny občané v pracovní neschopnosti.

„Musíme si uvědomit, že v současné době jsou v evidenci lidé, kteří mají o zaměstnání velký zájem a aktivně si ho i hledají,“ uvedl analytik pracovního úřadu František Paulík s tím, že evidovaným může instituce nabídnout pouze 297 pracovních pozic.

„Společnosti si v mnoha případech vytváří pořadníky zájemců o místo. Častokrát tedy ani nenahlásí, že jim nějaká volná pozice vznikla, protože ji hned obsadí,“ konstatoval Paulík.

Za vzniklou situací stojí několik faktorů, jež se opakují každoročně, ale i ty neplánované.

Vzrůst nezaměstnanosti o dvě desetiny procenta má na svědomí především uzavření závodu Celestica v kladenské průmyslové zóně.

„Propuštěno z firmy bylo zhruba 290 zaměstnanců, přičemž 115 z nich máme v evidenci. Možná i kvůli tomu máme míru nezaměstnanosti vyšší než je celorepublikový průměr,“ informoval Paulík. O zbývajících 175 lidech podle jeho nemá pracovní úřad informace.

Vše ale nelze přiřknout krachu Celesticy. Jsou zde ještě stále se opakující faktory jako například dílčí snižování zaměstnanosti ve firmách. „Projevuje se i pravidelné snižování počtu pracovníků, k němuž dochází vždy v pololetí roku. Firmy se tak zbavují přebytečných nebo problémových zaměstnanců. Podle slov některých podnikatelů se ale jedná o zvyšování produktivity práce,“ popsal situaci František Paulík.

Analytik úřadu práce také zdůraznil trend některých škol. „Zejména u základních škol můžeme sledovat, že některým, většinou nekvalifikovaným, učitelům končí smlouvy na dobu určitou 30. června s tím, že další dostanou opět v září do stejného termínu. Každoročně se tak stává, že 30. června máme v evidenci kupříkladu třicet učitelů, ale o den později se počet minimálně zdvojnásobí. První den v září to pak opět klesne,“ upozornil na problém Paulík s dodatkem, že školství nejde správným směrem, protože moc mladých lidí do oboru nechce.

Praktiky potvrdila i šestadvacetiletá učitelka ze Švermova. „Mě se podobná situace stala naštěstí pouze jednou, ale byli i tací, kteří sebou nechali zametat i několik let,“ prozradila kantorka, jež nechtěla být jmenována.

„Dokonce byly doby, kdy ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy žádalo veškeré pracovní úřady v republice, aby odesílaly podobné statistiky se stanoviskem, že s tím něco udělají,“ uzavřel Paulík.