V úvahu připadají možnosti převzít zaměstnance pod hlavičku firmy Lego, která plánuje naopak rozšíření výroby o dalších dvě stě pracovních míst, nebo najít vhodného investora.

„Upozornili jsme společnost Celestica na možnost spojit síly právě s Legem. Pokud by jednání mezi nimi dobře dopadla, bylo by to podle mého názoru nejlepším řešením pro všechny strany,“ sdělila Kladenskému deníku ředitelka Úřadu práce v Kladně Lenka Staňková.

Vedení města Kladna spolu s agenturou pro podporu podnikání a investic chtějí co nejvíce zmírnit dopad v souvislosti s uzavřením závodu. Hledají proto nového investora. S řešením pomáhá i Celestica.

„V současné době vedeme jednání hned na několika úrovních. Naším cílem je samozřejmě zachování maximálního počtu pracovních míst, nicméně vzhledem k tomu, že naše jednání nejsou uzavřena, nemůžeme s ohledem na naše partnery v tuto chvíli sdělovat žádné konkrétní informace,“ informovalaVladislava Kozáková, jednatelkaspolečnosti Celestica.

Ukončení činnosti závodu oznámila společnost minulý víkend. Už od začátku týdne se pracuje na alternativách. Kvůli tomu se sešel primátor Dan Jiránek s generálním ředitelem CzechInvestu Miroslavem Křížkem. Nového investora chtějí sehnat do půli roku.

„Vyjednávání se zahraničními investory jsou většinou zdlouhavá, přesto my musíme reagovat okamžitě. Pokud se nám podaří nového zaměstnavatele najít do konce září, má u mě pan Křížek sud piva,“ nechal se slyšet primátor města Kladna Dan Jiránek.

„Firmy odcházejí a přicházejí, je to jejich životní cyklus daný trhem. Na druhou stranu významnou investici za 1,2 miliardy korun nedávno oznámila společnost Lego. Je tedy zřejmé, že jde o oblast s velkým potenciálem i přes odchod Celesticy,“ vysvětlil Miroslav Křížek. „Budeme usilovat, aby se nám ve spolupráci s vedením města podařilo v brzké době nalákat nového zaměstnavatele,“ dodal.

Jiným investorům se ale v Kladně daří. Již zmiňované Lego začne v několika týdnech stavbu nových výrobních hal. V první fázi zde najdou uplatnění minimálně dvě stovky lidí.