Poldi získá brněnská firma Compagnia del mediterraneo Steel, která byla založena terpve minul minulý měsíc. Jednatel Stanislav Kraslavski to vysvětlil tím, že se jedná o pobočku větší mezinárodní společnosti se zkušenostmi z oboru. Jejím cílem je údajně co nejdříve obnovit produkci.

Nejnižší podání bylo stanoveno na 160 milionů korun, uchazeči mohli přihazovat nejméně po 500 tisících. Zhruba čtyřicet účastníků dražby bylo svědky napínavého souboje. Přitom až do poslední chvíle nebylo jisté, zdali se vůbec nějaký zájemce objeví.

Odmítnout jakoukoli vinu a obvinit z krachu kladenské Poldovky politiky přišel v úterý k odvolacímu senátu Vrchního soudu v Praze někdejší šéf hutí Poldi Vladimír Stehlík.
Soud Stehlíka z Poldi ani po 22 letech viny zcela nezprostil

Jaroslav Hradil z dražební společnosti Prokonzulta Deníku potvrdil, že o prohlídky podniku byl zájem. „Zájemců přišlo zhruba osm a nebyli jen tuzemští, byli i ze zahraničí i ze západní Evropy,” potvdril Hradil. Podle něj bývá u takto velkých obchodů běžné, že vážný zájemce  zůstává do poslední chvíle v anonymitě.

Bývalá výkladní skříň tuzemského těžkého průmyslu je od prosince v konkurzu. Výroba byla zastavena, zaměstnanci dostali namísto výplat výpovědi. Dluhy společnosti vlastněné kyperskou skupinou Rucarto Limited dosáhly stamilionových výšin. Insolvenční správce Adam Sigmund i odboráři v čele s Jozefem Kónyou nicméně stále věří, že se dělníci do továrny ještě vrátí.

Ilustrační fotografie.
Kladenská Poldi je v konkurzu, všichni zaměstnanci dostali výpověď

Soud loni v březnu povolil reorganizaci, vedení se ale nepodařilo splnit její podmínky, například splacení dluhů, jež vznikly před úpadkem společnosti. Pomoci měl nový investor, jednání ale nevyšla. V Poldi dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. V obou dnes vydražených firmách ještě donedávna pracovalo 150 lidí.

Po roce 1989 podnik přišel o velké energetické a vojenské zakázky. Pod vedením Vladimíra Stehlíka se  jednotlivé části holdingu postupně dostaly do konkurzu. Rozpadem obřího podniku vznikla řada menších firem. Některé z nich, jako například Strojírny Poldi nebo Sochorová válcovna provozovaná Třineckými železárnami, fungují dodnes.