Spotřebitelé jsou bombardováni zdravotními informacemi, které jim říkají, že užívání vysokých dávek určitých vitaminů může jejich zdraví prospět mnoha způsoby. Příliš mnoho některých živin však může být stejně nebezpečné jako jejich nedostatek. Přestože pokyny pro bezpečné dávkování jsou uvedeny na většině obalů s vitaminy, je běžnou praxí užívat více, než je doporučeno.

Jedním z vitaminů, které můžeme snadno čerpat v přírodě, je vitamin D. Běžně si jej tělo samo tvoří díky slunečnímu záření. Vitamin D ovlivňuje látkovou výměnu vápníku, je důležitý pro zdravé kosti a zuby, pomáhá udržovat zdravé svaly, ovlivňuje ale i další části našeho těla jako je srdce, mozek a imunitní systém. U dětí se jeho nedostatek může projevit křivicí, u dospělých třeba osteoporózou.

Karolína Otavová, Andrea Jakešová a Veronika Pourová (zleva) provozují nutriční poradnu Ne hladu a neúnavně vyvracejí mýty o zdravé výživě
Pozor na mýty o zdravé výživě. Nepodléhejte trendům, radí odbornice

Nedostatek vitaminu D stojí i za tím, že nás v zimě nebo na jaře často trápí různé respirační choroby. Existuje nespočet studií, které ukazují jasnou souvislost mezi nemocí a nízkou hladinou vitaminu D. Stále ještě není známo, zda nedostatek vitaminu D způsobuje tyto potíže či nikoli, zdá se ale, že je společným jmenovatelem lidí se špatným zdravím. Už naše babičky říkávaly „kam nemůže slunce, musí lékař“.

Žijeme v zemi, kde se v zimních měsících sluneční počasí vyskytuje minimálně. Při návštěvě pediatra je proto vitamin D jedním z prvních doplňků stravy, který se maminkám doporučuje. Kromě malých dětí lékaři a lékárníci obecně radí seniorům, aby kapky „déčka“ zařadili do denního přísunu doplňků stravy. Často však zapomínají upozornit na vedlejší účinky nadměrné dávky.

Je to i proto, že ve skutečnosti neexistuje přesně stanovené množství, kolik vitaminu D by měl člověk denně přijímat. Názory odborníků se značně liší.

Britská státní zdravotnická organizace NHS nově doporučuje jen jeden až jeden a půl litru vody denně. Podle experimentů káva nebo čaj doplní tekutiny stejně jako čistá voda
Žízeň je nejlepší rádce. Umíte správně dodržovat pitný režim?

Dokonce existuje Rada pro vitamin D, která na svých webových stránkách na rozdíly v doporučených dávkách pravidelně upozorňuje. Je proto vždy dobré pečlivě si prostudovat příbalový leták nebo se na přesné dávkování zeptat přímo v lékárně.

Poslední výzkum Univerzity v Kodani, který citují významné evropské i americké lékařské časopisy a weby, ukazuje, že kromě běžně zmiňovaných problémů při nadměrném užívání tohoto vitaminu, jako je ztráta hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, zvracení a nepravidelný srdeční tep, zvýšená hladina vápníku v krvi, což může vést k poškození orgánů.

„Lidé se zvýšenou hladinou vitaminu D jsou také vystaveni riziku kardiovaskulární smrti. Toto je první studie svého druhu, která prokázala souvislost mezi nadměrným množstvím vitaminu D a úmrtím na závažnou kardiovaskulární příhodu, jako je mrtvice nebo koronární onemocnění.“ Samozřejmě toto jsou výjimečné případy předávkování vitaminem D, ale není radno je podceňovat.

Pravidelné pojídání jednoho nebo dvou slepičích vajec denně má blahodárné účinky pro naše zdraví
Škodí nám cholin ve vejcích?

Je důležité si uvědomit, že je prakticky nemožné zažít tuto toxickou hladinu vitaminu D při pobytu na slunci nebo při dietě. Vzniká pouze nadužíváním doplňků. Abyste získali dostatečné množství vitaminu D, podle doporučení Rady pro vitamin D „zaměřte se na 20 minut slunečního záření denně, jezte výživnou stravu a v případě potřeby zařaďte vitaminové doplňky.

Pokud musíte doplňovat, nepřehánějte. Nejlepší způsob, jak zjistit, jaké dávkování je pro vaše tělo správné, je nechat si otestovat hladinu vitaminu D v krvi a poradit se se svým lékařem.“

Benefit pro nové předplatitele: e-kniha o imunitě v PDF podobě (v případě koupě předplatného na 3 a 12 měsíců)

Autor: (pp)