Aby středočeští hasiči usnadnili zasílání hlášení o chystaném pálení odpadu nebo spalování hořlavých látek, zavedli novou službu: evidenci pálení prostřednictvím internetu. Její využití není složité: na http://hzssk.webrex.cz (využít lze také odkaz „evidence pálení“ na www.hzskladno.cz) stačí vyplnit přehlednou tabulku týkající se podrobností o chystaném ohni i jeho střežení a příslušné místo označit v mapce. Ta umožňuje přepínání mezi režimy mapového zobrazení a leteckého snímku, takže by problém s orientací neměl zaskočit ani toho, kdo se v mapách zrovna dvakrát nevyzná. Pak už stačí jen připojit kontakt na ohlašovatele, aby se ním hasiči případně měli možnost domluvit, a hlášení odeslat ze svého počítače jediným kliknutím myši.
Služba internetové ohlašovny rozsáhlejších ohňů je určena především pro právnické a podnikající fyzické osoby, které mají ohlašovací povinnost stanovenou zákonem. Mohou ji ale využít i soukromníci. Ti především při spalování odpadu shromážděného při úklidu po práci v lese nebo na zahrádce. Zatěžkávací zkouškou by měl nový internetový systém projít koncem dubna v rámci takzvaného pálení čarodějnic. I tyto ohně totiž podléhají evidenci a mají být ohlášeny.
Hasiči ale varují, že řádné ohlášení pálení ještě neznamená, že si ohlašovatel ohně skutečně může škrtnout sirkou. Právě na základě tohoto hlášení totiž hasiči mohou vydat zákaz (případně pálení podmínit zesílením bezpečnostních opatření k zabránění šíření ohně). Je také třeba znát předpisy a nařízení, které platí v dané lokalitě. Řada obcí a měst totiž rozdělávání větších ohňů zakazuje místními vyhláškami – a často se to výslovně týká i spalování organického odpadu ze zahrádek. V takovém případě by fakt, že pálení je řádně ohlášeno hasičům, viníka před sankcemi neochránil.
- Kladno: 950 870 444
- Kolín: 950 885 101–3
- Mladá Boleslav: 950 861 201–2
Zákon č. 133/1985 Sb. o požární ochraně