Jak uvedla mluvčí, událost byla na operační středisko oznámena pět minut před dvacátou hodinou. „Momentálně je ve druhém stupni požárního poplachu. Na místě zasahuje deset jednotek, dvě jednotky profesionální z Kutné Hory a Čáslavi a osm jednotek dobrovolných hasičů,“ řekla Švorcová Mocová.

Vrtulník zdravotnické záchranné služby. Ilustrační foto.
Auto poblíž Chlístovic narazilo do stromu. Pro zraněného muže letěl vrtulník

Při příjezdu na místo podle ní velitel podával zprávu, že požár je zhruba o rozloze desetkrát krát pět metrů, nicméně se rychle šíří. „Hasiči zasahují v dýchací technice,“ zmínila.

Vývoj kouře byl podle ní značný a splodiny toxické, protože na skládce je směs různých materiálů. „Velitel se nechal slyšet, že síly a prostředky by měly být dostačující, vše ale ukáže další vývoj,“ dodala mluvčí.

Zdroj: Michal Bílek

Asi ve čtvrt na deset ohlásil velitel zásahu operačnímu středisku lokalizaci, zanedlouho i likvidaci, po které se jednotky začaly postupně vracet na základny. Příčinou vzniku požáru bylo podle vyšetřovatele s největší pravděpodobností samovznícení. Krátce před dvaadvacátou hodinou bylo místo události předáno vedoucímu provozu skládky.

Požár řešili na svém zasedání i čáslavští zastupitelé. O tom, že na skládce nebezpečného odpadu hoří informoval kolegy krátce po 20. hodině zastupitel Martin Horský. Ten také požadoval přerušení jednání zhruba na pět minut, aby bylo možné zjistit aktuální stav a rozsah požáru. To nakonec nebylo nutné, informace od hasičů si vyžádal přímo starosta Čáslavi Jaromír Strnad.

„Jistě jste zaregistrovali stoupající dým ze skládky na katastrálním území města Čáslavi a zvýšený výskyt vozidel hasičského záchranného sboru. V současné době je již situace pod kontrolou a není důvod k obavám. Vzniklé ohnisko bylo v relativně krátkém čase uhašeno právě díky pohotovosti hasičského záchranného sboru,“ oznámila čáslavská radnice na Facebooku kolem čtvrt na deset večer.

Skládka, kterou provozuje firma AVE, je v Čáslavi citlivé téma a jakékoli dění kolem ní vyvolává zájem politiků i obyvatel.

Zdroj: Michal Bílek

Zápach kouře byl cítit i v Kutné Hoře, jak Deníku potvrdil starosta města Lukáš Seifert. Na Facebooku Kutné Hory se posléze objevilo varování. "Z důvodu požáru čáslavské skládky je možné, že v některých částech města ucítíte zápach. V tomto případě doporučujeme nevětrat. Pro oblast Kutné Hory není vyhlášeno v současnosti doporučení nebo výstraha."

K požáru skládky v Čáslavi vyjížděli hasiči například i před čtyřmi lety nebo v roce 2016, kdy zasahovalo sedm desítek hasičů.