Hustého kouře si všiml kolem půl třetí hodiny ranní starosta Rynholce Jaromír Dyntar: „Hned jsem volal hasiče," řekll. Ti vyjeli k rozsáhlému požáru starých pneumatik na místní skládce. Operační středisko k události povolalo hasiče ze stanic Kladno, Rakovník, Stochov, Slaný, Jílové, Chemickou laboratoř Kamenice a dobrovolné jednotky z Řevničova, Lužné, Žiliny, Lhoty, Rynholce, Nového Strašecí a Lán. „To, že tady hoří, bylo prý vidět až do Kladna," vyprávěli hasiči v místě zásahu.

Po hodinové bitvě s plameny a kouřem byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu, vítr od požáru totiž šel směrem na Stochov. Pracovníci Chemické laboratoře Kamenice projížděli okolní obce i nejbližší okolí požáru a monitorovali stav ovzduší.

Mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková konkretizovala: „Naštěstí si koncentrace škodlivin nevynutila dělat nějaká zvláštní opatření. Stochovská starostka byla informována o požáru, o tom, že vítr nese kouř směrem ke Stochovu, ale nebylo potřeba dělat žádná konkrétní opatření – bylo brzy ráno, lidé spali v bytech a hasičům se podařilo požár rychle dostat pod kontrolu a zlikvidovat," doplnila Lenka Kostková.

Jako extrémně nebezpečný označil zásah jeho velitel Michal Sedlák z SDH Stochov. Během dohašování si prošel celé místo požáru a jeho okolí. „Je to tak 250 až 300 metrů čtverečních zasažených požárem. Kdyby to chytlo celé, tak je to na vyhlášení zvláštního stupně poplachu. Celá skládka je členitá a její rozloha je minimálně hektar.

Zásah považuji za extrémně nebezpečný z několika důvodů: kolegům hasičům se zde muselo špatně chodit v terénu po pneumatikách, zasahovali v dýchacích přístrojích a na nestabilním terénu – na pneumatikách.

Také je tu vyskladněn nějaký materiál, struska nebo škvára. Vypadá to jako skalní stěny vysoké šest až sedm metrů a místy je vidět, že se to celé rozpadá, odlamuje. Pod stěnami museli hasiči vyšlapat stezku, aby mohli provést útočné vedení hadicemi, a kdykoli se to na ně mohlo zřítit. Odvedli tedy kus dobré a rychlé práce."

Deset metrů vysoké plameny, nebezpečné látky v ovzduší, vysoké teploty, hustý dým a těžko přístupný terén, ve kterém se hasiči museli pohybovat v noci. Nezáviděníhodná dřina.

Michal Sedlák nám také sdělil aktuální informace: „Přebral jsem místo zásahu po sedmé hodině ranní, kdy už byl požár lokalizován. Právě provádíme dohašování. Nechávám tady zatím už jen hasiče z Rynholce, Stochova a Lán." A ještě dodal: „Nelze přesně určit, kolik metrů pneumatik je zde na sobě naskládáno. Možná tak čtyři až pět metrů. Z míst, odkud se kouří, je třeba vykopat krumpáči žhavý materiál a pořádně tu lokalitu prolít. Na místě necháme místní hasiče na dohlídku ještě tak dva dny, aby to někde znovu nechytlo."

Velitel rynholeckých dobrovolných hasičů Zdeněk Ledvinka zdůraznil: „Dá se říci, že je to pro nás jeden z největších zásahů za poslední léta. Naštěstí se vše podařilo zvládnout dobře a včas. Vodu jsme přiváželi z místního rybníka. Největší naší obavou bylo, aby nám oheň neutekl dál, a to se naštěstí nestalo."

Škody se sčítají. Příčinou ohně by mohlo být i úmyslné zapálení.

Mezi prvními byl u ohně mimo jiné také Petr Tesařík z SDH Lány, který popsal: „Bylo tak tři čtvrtě na tři. Šlehaly tu vysoké plameny a přes dým nebylo skoro nic vidět."

Skládka je Rynholecké noční můrou už několik let. O jejím stáří ledacos napoví i břízy, které už pneumatikami doslova prorostly. Lánský hasič Roman Jordán jejich výšku okomentoval: „Jsou vysoké plus mínus deset metrů. Takže tu už deset let prorůstají tímhle nepořádkem."

Odhaduje se, že zde leží kolem padesáti tisíc starých gum, které sem kdysi navezla dnes už zkrachovalá společnost.