Z objektu, kde v neutěšených podmínkách na úrovni devatenáctého století žije roky několik desítek Romů, se valil hustý dým. V ohrožení byli dospělí, děti, psi i kůň v sousedství.
Po příjezdu hasičů ze Slaného, Zlonic a policie se záhy potvrdilo, že ve stodole nikdo v osudnou chvíli nebyl.

Hořelo pouze mimo obytnou část. Proč a jak začalo hořet, je stále předmětem šetření. Oheň vznikl v opuštěném zemědělském objektu, který sloužil jako sklad pneumatik, vraků aut a dalšího harampádí.

Škoda je podle vyšetřovatele příčin požárů odhadována na tři desítky tisíc korun. „Při zásahu hasičů se propadla kompletně celá střecha, shořely i krovy. Přivolaný statik rozhodl o tom, že část objektu je potřeba zbourat ihned, aby se budova na někoho nezřítila," řekl vyšetřovatel HZS Tomáš Nocar.

Na místo se dostavil i vedoucí odboru životního prostředí ze Slaného Antonín Laxa, který zde prověřoval, zda nedošlo k ekologické havárii. „Do Bakova byli přivoláni i chemici z Kamenice. Měli za úkol provést rozbor hasební vody," doplnila mluvčí hasičů Lenka Kostková.

Přestože závěry o požáru ve statku jsou zatím předčasné, v úvahu přichází nedbalost či hra dětí s otevřeným ohněm. To ale rodiče tamních dětí popírají.

„Ráno jsme ještě spali. Přítel mě vzbudil, že hoří. Popadla jsem děti a běželi jsme ven. Naše děti to neudělaly. Vadí mi, že se na nás Cikány všechno svádí a není to pravda. Minule tu byla televize, že prý máme žloutenku. To taky nebyla pravda a děti do školy chodí. Ne, že ne," řekla rozlíceně mladá matka ze statku, která si stejně jako ostatní nepřála být fotografována.

Přestože to členové bakovské romské komunity popírají, pravdou je, že kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkách se ve statku objevila před časem žloutenka i úplavice. Potvrdili to v minulosti nejen pracovníci hygienické stanice, ale také pedagogové ze slánské základky a ledeckého dětského domova, kam děti docházejí.

„Případ budeme prošetřovat jako podezření z trestného činu poškození cizí věci. Hlídky na místě provedly zabezpečení spáleniště. Navíc policisté střežili, aby se do objektu nedostali lidé do té doby, než bude zbytek nemovitosti srovnán se zemí," řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Objekt v Bakově patří kladenskému majiteli, který zde lidi roky ubytovává.