Štiplavý zápach, podivné šramocení, nebo snad intuice. Jan Vicenec z Kačice vlastně ani neví, co přesně ho v pátek po páté hodině ranní probudilo. Velké štěstí však bylo, že se vůbec probudil. Když poprvé více nasál vzduch pokoje, okamžitě mu bylo jasné kolik uhodilo. Podlaha v patře už doutnala, šlehaly plameny a ozývalo se zlověstné praskání.

„Vzbudil jsem manželku. Všude byla naprostá tma, protože kvůli zkratu vypadla v celém domě elektřina. Nejdříve jsme běhali popaměti, potom jsem našel baterku. Manželka napouštěla vodu z kohoutku a začala hasit. Já běhal pro vodu do bazénu. Jak dým houstl a do vzduchu unikaly toxické zplodiny, začal jsem se dusit. V pokoji už hořely plasty. Když se mi podařilo otevřít okno, bylo zkroucené. Sklo z něj vyjelo a pořezalo mi ruku," popsal ranní hrůzu majitel hořícího domu.

Zraněný, ale duchapřítomný dál pomáhal manželce s vynášením dokladů a osobních věcí z domu, aby toho co nejvíce zachránili.

„Jako první přijela policie, dál hasiči. Potom zavolali záchranku, která mě odvezla s rukou na šití do Kladna. Chtěl bych touto cestou všem velmi poděkovat. Odvedli profesionální práci. Byli skvělí. Po dohašení vynášeli hasiči ven kusy nábytku. Byli ohleduplní, aby se toho nezničilo ještě více. Skutečně jim patří velký dík.

Tímto bych chtěl apelovat na vládu, aby si uvědomila, že tito lidé jsou pro společnost velice důležití a je nesmysl snižovat jejich stavy ve sborech. Každý, komu se něco stane, potřebuje hlavně zachránit život i majetek. Na tom se přece nedá šetřit," uzavřel Jan Vicenec. Manželé stráví následující dny v domě u dcery, než dají svoje bydlení do pořádku. Naštěstí jim vyhořela jen část stavby.

Podle vyšetřovatele příčin požárů HZS Kladno Tomáše Nocara zasahovaly v Kačici celkem čtyři jednotky. Profesionálové ze Stochova a Slaného a dobrovolní hasiči z Lán a Smečna. Jednalo se o montovanou stavbu, takzvaný okál, před nedávnem renovovaný.

„Příčinou vzniku ohně je závada na elektroinstalaci. Způsobené škody jsou dle prvotního odhadu zhruba milion korun. Uchránit se podařilo hodnoty za tři miliony," doplnil vyšetřovatel.