Hasičské sirény včera dopoledne vyděsily nejednoho obyvatele Kladna. Několik červených vozů spěchalo k předposlednímu věžáku v Kladně-Rozdělově. Ovšem nikdo se nemusel děsit.

V jedné z kladenských dominant se konalo taktické požární cvičení. To navíc začalo o půl hodiny déle, než bylo původně v plánu. Hasiči totiž zasahovali u hromadné dopravní nehody na hlavním tahu od Kladna do Prahy.

Jak řekl ředitel kladenských hasičů Tomáš Hradil, podle připraveného scénáře hořelo ve dvanáctém patře. „Oheň se dále přes okno rozšířil o poschodí výše. V budově se nachází dvacet figurantů, které budou hasiči evakuovat," vysvětlil ředitel.

Do Rozdělova dorazilo jedenáct vozidel. Z nichž dvě nebyla vůbec zapojena do zásahu a byla připravena na případný skutečný výjezd k nehodě. Kromě kladenských hasičů se cvičení také účastnily jednotky ze Stochova, sbor dobrovolných hasičů z Hřebče, Žiliny a Unhoště. „Také zapojíme evakuační autobus se Slaného, který máme necelý rok a nový výsuvný žebřík dlouhý 37 metrů," dodal Tomáš Hradil.

Cvičení by mělo hasičům prozradit, na co si musí dát pozor, případně, co příště udělat jinak. Navíc zásah ve dvanáctém patře prověří také fyzickou zdatnost jednotlivců, jelikož při požáru nejezdí výtahy. Roli evakuovaného si včera zahrál také osmnáctiletý student požární ochrany Vojtěch Žilík.

„Hráli jsme, že jsme se nadýchali kouřem. Nebudeme schopni se sami dostat do bezpečí. Konkrétně mě vynesli hasiči na nosítkách," popsal Kladenskému deníku budoucí hasič. 

Akci přihlížela také správcová věžáku Marie Brožová. „Je v pořádku, že takto cvičí, kdyby se mělo skutečně něco stát, byla by to katastrofa. Bydlím zde čtyřicet let a vím, že tu kdysi hořelo ve sklepě, ale já jsem to nezažila. Znám to jen z vyprávění. Muselo to být hrozné, protože věžák funguje jako komín," vyjádřila se domovnice.

Hasiči první figuranty evakuovali po několika minutách od příjezdu. Část z nich před ohněm a hlavně kouřem odvedli na střechu. Dolů je pustili, až když bylo vyvětráno. 

Velitelem zásahu byl Martin Paur. „Se cvičením jsem spokojený. Zažil jsem před dvěma lety tento zásah jak se říká na ostro. Jednalo se o vedlejší věžák, kde hořelo také ve dvanáctém patře," zhodnotil velitel zásahu.
Cvičení ve výškové budově jsou podle Marina Paura potřeba. „Toto je navíc jiný objekt, jelikož je to historická budova, čili koukáme také na to, že má nějakou cenu. V prostorách věžového domu se nachází zhruba sedmdesát procent starších obyvatel," dodal velitel směny C.

Akce se záměrně konala za plného provozu, včetně vozidel zaparkovaných před věžákem, aby si hasiči vyzkoušeli použití výškové techniky.