U Šlapanic hořelo na ploše 60 x 50 metrů. Na místo vyjely jednotky ze Slaného, Velvar, Vraného a Zlonic. Podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Holomčíka nevznikla na posekaném poli žádná škoda. 

O poznání větší škodu za sto tisíc korun sečetl vyšetřovatel o pár hodin dříve na poli u obce Úholičky nedaleko Velkých Přílep. Požár, který byl zpočátku malého rozsahu, vítr rozfoukal a následně zde shořel ječmen nastojato na ploše 50 x 150 metrů. „Pravděpodobná příčina požáru byl úlet jiskry od izolátoru trafostanice.

Podařilo se uchránit hodnoty za 500 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že bylo místo dosti nepřístupné, zvažovali jsme i možnost uhasit pole z vrtulníku pomocí bambivaků. Nakonec to nebylo zapotřebí a hasiči vystačili s pozemní technikou. Požár na poli s ječmenem likvidovali profesionálové z Prahy i Roztok a osm jednotek dobrovolných hasičů,“ doplnil mluvčí Holomčík.

Podle jeho slov evidovali v pondělí středočeští hasiči jen do 22. hodiny na 60 událostí, z čehož bylo celkem 16 požárů. Náročný den začal podle Holomčíka už v noci požárem rodinného domu v Popovicích v Králově Dvoře na Berounsku.

Úterý 1. srpna - 15 hodin

K dalšímu požáru na poli vyjížděli kladenští hasiči se dvěma vozy v úterý po patnácté hodině. Tentokrát hořelo na poli u Makotřas po pravé straně. Podle mluvčího hasičů Ladislava Holomčíka se jedná o posečené pole.

"Na místo vyjely dále jednotky ze Hřebče, Hostouně a Brandýska. Hořelo posekané pole o rozměrech 200 x 300 metrů. Zásah byl proveden lafetovými proudnicemi. Vše se obešlo beze škod," potvrdil mluvčí. Jak dále doplnil, jednotka z Brandýsku zřídila čerpací stanoviště na Lidickém rybníku. Voda je na místo přivážena kyvadlovou dopravou. Navíc se podařilo sehnat traktor s mulčovadlem. Za polem další prostor nehoří. 

18 hodin

Hasiči ze Slaného, Zlonic, Smečna, Plchova, Klobuk a Pcher vyjížděli k lidvidaci ohně na poli nedaleko Bysně. Při žních zde zahořelo sklízené obilí na ploše 100 x 100 metrů. Kolem devatenácté hodiny byl požár lokalizován.

Jak potvrdil mluvčí hasičů Ladislav Holomčík, podle majitele se jednalo o požár pšenice na ploše tří hektarů. Předběžně vyčíslená škoda je 100 tisíc korun. Uchránit se podařilo hodnoty za jeden milion korun. Podle vyšetřovatele je příčinou požáru vznícení prachu na sklízejícíím kombajnu.