Za první pololetí letošního roku zasahovali středočeští hasiči celkem u 5992 událostí, což je o 591 zásahů méně než v roce 2008. Největší pokles zaznamenali u zásahů při živelních pohromách.

Tyto statistiky ale ovlivnilo prázdninové období a počasí, které v minulých týdnech panovalo v republice. Lokální bouřky, přeháňky, vítr a záplavy daly hasičům pořádně zabrat.

"Už jsme dokonce překonali čísla z loňského roku. Od prvního července do dneška (pozn. red.: čtvrtek 13. srpna) jsme zasahovali u 584 událostí typu živelní pohroma. Navíc evidujeme 1104 událostí typu technická pomoc. Sem patří například odčerpávání vody nebo odstraňování popadaných stromů,“ informoval vedoucí oddělení zjišťování příčin vzniku požárů středočeských hasičů Libor Pospíšil.

Hasiči v celém kraji o prázdninách odstraňovali stromy na 237 místech a vodu odčerpávali z 235 objektů.

Na Kladensku zaznamenali hasiči za první polovinu roku o osmdesát devět zásahů méně než za stejné období vloni. Pozitivní zprávou může být, že klesl počet výjezdů k požárům, dopravním nehodám a ubylo dokonce planých poplachů. Bohužel v regionu při požárech zemřeli tři lidé. Zhruba každý šestý výjezd k požáru pro středočeské hasiče znamenal, že jedou likvidovat plameny šlehající z hořícího automobilu nebo jiného dopravního prostředku. /Videa z požárů vozidel nalezneteZDE, ZDE, ZDE, ZDEa ZDE/

"Jednou z příčin vzniku požáru je dopravní nehoda, při které následně dojde například ke zkratu na rozvodech elektriky. Druhou a poměrně hodně častou příčinou jsou technické závady, a to jak na palivovém systému, tak na rozvodech. Automobily hoří i kvůli nepředpokládaným změnám provozních parametrů, kdy se vznítí třeba nabalená sláma nebo tráva. Neopomenutelný je také úmysl, protože založení požáru automobilu je poměrně jednoduché,“ vysvětlil Libor Pospíšil.

Kladno, Přelíc a Malé Kyšice jsou místa, kde oheň napáchal největší škody. Mohutný požár zachvátil v květnu výrobní halu nacházející se v průmyslové části Kladna a způsobil škodu za šest milionů korun. Hasiči ale uchránili hodnoty zhruba za sto milionů korun. /VÍCE ZDE/

V Přelíci hořela střecha rodinného domu /VÍCE ZDE/. Požár způsobil škody za 2,5 milionu korun. "Příčinou tehdy byla závada na zvlhčovači vzduchu, který rodina nechala puštěný a odjela na dovolenou,“ popsal šéf oddělení vyšetřování příčin požárů. Škody za dva miliony korun si vyžádaly také požáry restaurace v Malých Kyšicích a lakovny autobazaru v Kladně-Dubí.