Podle vedoucího oddělení zjišťování příčin požárů Libora Pospíšila je jejich klesající počet způsoben především povětrnostními podmínkami.

,,Myslím si, že lidský faktor nehraje tak velkou roli, aby zásadně změnil statistiky. Důležité jsou především povětrnostní podmínky. Když je na jaře nebo v létě mokro, nevzniká tolik požárů lesních porostů a podobně,“ vysvětlil Pospíšil.

Požáry a další zásahy

Nejčastěji hasiči vyjíždějí k požárům popelnic a černých skládek. Poslední dobou také lidé na odlehlých místech zapalují hořlavé části starých automobilů. Vyhlášené lokality v regionu, kam hasiči vyjíždějí často, jsou podle Libora Pospíšila hned dvě.

Jedná se o prostory bývalé huti Koněv v areálu kladenské Poldovky a nádraží v Želenicích. ,,Prázdné a polorozpadlé budovy na Koněvu vyloženě lákají zloděje k tomu, že zde vypalují kabely. Od toho se často požáry rozšiřují do okolí. Víceméně se jedná o banální zásahy, ale staticky narušené budovy pro nás znamenají velké nebezpečí, jelikož v podobných prostorách každou chvíli hrozí, že se někam hasič propadne a zraní. Většinou se jedná o požáry, při nichž nevzniknou škody, ale jejich likvidace je finančně náročná, protože se v podobných prostorách k hašení používají pěnidla a to není levná záležitost,“ popsal Pospíšil.

Administrativní budovu na nádraží v Želenicích pro změnu obsadili nepřizpůsobiví obyvatelé. V okolí se nachází jedna velká černá skládka, kde bývají požáry velmi často.

Největší nárůst hasiči ve Středočeském kraji zaznamenali u technických zásahů, jichž oproti roku 2008 přibylo o více než 500. ,,Technické zásahy jsou v podstatě všechny technické pomoci, které hasiči provádějí. Začíná to otevíráním bytů, vyprošťováním osob z výtahů, ale patří sem i likvidace popadaných stromů, odsávání vody ze sklepů a podobné zásahy,“ informoval Pospíšil. Svůj podíl na tomto vyšším čísle mají také dvě mohutné vichřice, které se vloni v létě prohnaly krajem.

Nejčastěji vyjíždějí Kladeňáci

Profesionální hasiči ze stanice Kladno vloni vyjížděli ze všech středočeských jednotek nejčastěji. Celkem absolvovali 781 zásahů. ,,Toto číslo je ovlivněné zejména hustotou zalidnění. Ta je na Kladensku vysoká a většinu požárů způsobí člověk. Tam, kde bydlí víc lidí, je teoreticky větší šance, že začne hořet,“ vysvětlil Pospíšl.

Kladensko a Slánsko se ale v loňském roce nezapsaly mezi místa, kde vypukly největší požáry. Ten nejhorší se stal v květnu loňského roku v areálu kladenské Kablovky. Plameny tehdy zachvátily jednu z výrobních hal a spolykaly majetek v hodnotě šesti milionů korun.

Statistiky hasičů za rok 2009

Výjezdy k požárům ze stanice Kladno, Slaný a Stochov:
Rok: 2006 2007 2008 2009
Počet: 402 489 384 387
Zásahy jednotlivých stanic:
Kladno – 781 výjezdů
Slaný – 294 výjezdů
Stochov – 187 výjezdů
Statistiky v rámci celého Středočeského kraje:
Rok: 2008 2009
Požáry:
3086 3054
Dopravní nehody:30932962
Živelní pohroma: 1135 1198
Tech. havárie: 3619 4190
Planý poplach:1076 1159