Přestože požár vznikl v elektrorozvodné síti a včasným zásahem se naštěstí nerozšířil do celé prodejny, Škoda bude nakonec větší než ta původní, a to zejména na zboží podléhajícímu rychlé zkáze.

„Bylo krátce po sedmé hodině, v obchodě byli pouze dva zákazníci. Stála jsem u boxu s uzeninami a najednou všechno zhaslo, cítila jsem jen zápach. Běžela jsem do kanceláře pro hasicí přístroj, ale nevěděla, jak ho použít. Naštěstí stál před prodejnou strážník, který mi pomohl a oheň v rozvodné skříni nakonec uhasil,“ uvedla šokovaná vedoucí prodejny Ljubov Frank.

Podle majitelky nemovitosti ale k požáru vůbec dojít nemuselo. Na to, že je rozvodná skříň trvale přetížená, údajně Jednotu upozorňovala dlouhodobě. „Nestalo se to prvně, několikrát jsem říkala, že tolik chladicích boxů ta rozvodna utáhnout nemůže, ale nikdo z družstva na to nereagoval,“ řekla majitelka domu, kde se nachází obchod, Mária Trejbalová.

Vedení družstva Jednota se ale hájí tím, že tvrzení majitelky se nezakládá na pravdě a technik v prodejně provádí pravidelné revize. „Na místo včera okamžitě vyjel i odborník. To, co říká paní Trejbalová, není pravda. Všechny revize byly bez závad. Jistič by v případě přetížení odpojil elektrickou síť z provozu,“ vyjádřil svoje stanovisko předseda Družstva Jednota Kladno Václav Kořínek.

Přivolaní vyšetřovatelé příčin požárů vyčíslili škodu předběžně na desítky tisíc korun. „Škoda na elektroinstalaci je kolem dvaceti tisíc korun, přičemž na zboží nejméně kolem dvaceti. Uchránit se podařilo majetek ve výši zhruba půl milionu korun,“ uvedl vyšetřovatel příčin požárů Jiří Pospíšil.