Komisařka kriminální služby oba muže ve věku 32 a 34 let obvinila ze spáchání dvou trestných činů: z obecného ohrožení a z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Oba obvinění jsou stíháni na svobodě. Mladšímu z dvojice hrozí v případě odsouzení až desetileté vězení, neboť už byl v posledních třech letech za výrobu drog odsouzen. Druhý muž může skončit ve vězení až na osm let.

Pervitin vařili v kuchyni

„Oba obvinění se trestných činů dopustili tím, že si po předchozí dohodě za účelem výroby drogy obstarali chemikálie a laboratorní skleněné nádoby a dne 22. listopadu ve večerních hodinách společně v bytě ve druhém patře začali vařit pervitin. Při neřízené chemické reakci došlo k silnému zahoření chemických látek a následnému požáru, který se rozšířil na okolní hořlavé materiály,“ potvrdila policejní mluvčí Michaela Richterová.

Noční požár bytu v panelovém domě v Žižkově ulici ve Slaném.
V paneláku ve Slaném došlo k výbuchu a požáru, narkoman vařil v bytě drogy

Jeden z narkomanů skončil popálený v nemocnici. Ošetřen musel být i policista, který se nadýchal zplodin.

Evakuace skoro osmdesáti lidí

Z domu hasiči kolem druhé hodiny v noci vyvedli 77 lidí, kteří následující hodiny přečkali v evakuačním autobusu. Po uhašení požáru byl desetipatrový panelák odvětrán přetlakovou ventilací. Lidé z nezasažených bytů se už za několik hodin mohli vrátit zpátky domů.

Materiální škody jsou i tak velké. Byt ve druhém patře, který si narkoman pronajal před nedávnem přes agenturu, vyhořel. Byt přímo pod ním je poničen hasební vodou. Částečné škody utrpěl i byt nad místem požáru. Společenství vlastníků, tedy majitele bytů a společných prostor, čekají náročné práce, zásahy sanačních firem a hlavně jednání s pojišťovnami.

Pomohlo město

Slánští zastupitelé okamžitě v den události schválili uvolnění 200 tisíc korun z rozpočtu města jako bezprostřední pomoc obyvatelům poškozeného domu. Jak potvrdil starosta Martin Hrabánek, lidem z poškozených bytů bylo nabídnuto náhradní ubytování v hotelu na zimním stadionu. „Jedno moudré přísloví říká: kdo rychle dává, dvakrát dává. Jsem rád, že jako zastupitelé jsme byli jednotní a pomohli. Nejvíce mě ale těší, že se po zdravotní stránce nikomu z dalších obyvatel nic vážného nestalo,“ dodal starosta.

Z požáru kovárny v Pálči na Kladensku.
V Pálči se vznítila kovárna. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu

Starosta Hrabánek ocenil mimo jiné i rychlost profesionálních  a dobrovolných hasičů a ostatních složek integrovaného záchranného systému. Poděkování hasičům a dalším profesionálům, kteří zasahovali u požáru, vyslovili i obyvatelé domu včetně majitelky bytu v prvním patře, který byl po požáru velmi poničen hasební vodou.

„Všem patří naše velké poděkování za včasný zásah a pomoc. V současné době probíhají jednání s pojišťovnami a dalšími úřady. Aktuálně bydlíme mimo Slaný u příbuzných a podle prvních odhadů se budeme moci vrátit domů nejdříve na jaře příštího roku,“ řekla Deníku žena.