Strážníci Městské policie Kladno v úterý v noci možná dopadli žháře, který od počátku roku zapaloval kontejnery v lokalitě Štěpánka.
Ten hasiče soustavně zaměstnával především na jaře a nyní o sobě znovu dal vědět. Pokud se však jedná o skutečného pachatele, je pravděpodobné, že policejní zásah jeho jednání ho nezastavil, ale tím, že byl propuštěn, naopak vyprovokoval k větší činnosti.

„Zhruba ve čtvrt na tři v úterý ráno jsme byli městskou policií přivoláni k požáru kontejnerů v ulici J. Hory v Kladně. Neznámý člověk tu úmyslně zapálil plastovou popelnici na třídění plastů. Kromě toho jsme ale hasili kontejnery i v Čechově a Štěpánské ulici. Jedná se tedy o stejnou lokalitu, kam jsme na jaře k těmto požárům vyjížděli i několikrát týdně,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

V létě tam byl relativně klid, a tak místní lidé myšlenku na možného žháře už zaplašili. Teď se však zdá, že dřívější domněnky byly správné. Vzhledem k tomu, že ohně propukaly v kontejnerech, které od sebe nebyly příliš vzdálené a vždy ve stejném čase, spekulovalo se o možnostech, že žhář by mohl být někdo z obyvatel ubytovny v areálu bývalého pivovaru, možná i zaměstnanec pekáren, který tudy chodí do práce, nebo třeba někdo z pravidelných hostů nedaleké restaurace.

„Požár v ulici J. Hory nám krátce po druhé hodině ranní telefonicky oznámil muž, jenž tu bydlí. Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že kontejner už zcela pohltily plameny a zároveň že další hoří v nedaleké Čechově ulici. Okamžitě proto přivolala hasiče,“ sdělila mluvčí městské policie Jiřina Forejtová.
„Strážníci v blízkém okolí provedli kontrolu a v Arbesově ulici spatřili muže, který stál u otevřeného kontejneru. V jedné ruce měl papírové kapesníky a v druhé zapalovač. Když uviděl hlídku, začal z místa rychle odcházet. Strážníci ho proto zastavili, vyzvali k prokázání totožnosti a kvůli podezření ze spáchání trestného činu spoutali a předali policii,“ řekla Forejtová a doplnila, že se jednalo o jednatřicetiletého muže z Benešova, který má v Kladně přechodné bydliště.

„Od městské policie jsme převzali osobu, která se v inkriminovanou dobu pohybovala na místě požáru. Ta byla vyslechnuta a poté asi po půl čtvrté ráno propuštěna. V současné době je prováděno další šetření,“ uvedla mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.Podle následného vývoje událostí se však zdá, že tento zásah nebyl nic platný. Už ten samý den před šestou hodinou večer totiž vzplál od nedopalku plastový kontejner v Pařížské ulici v Kročehlavech, o necelou tři čtvrtě hodinu později, jen o pár metrů dále, v ulici Kosmonautů plechový kontejner. Žhář pravděpodobně musel ukojit své nutkání i ve středu, protože několik minut před půl jednou odpoledne už oheň polykal plastový kontejner v Pražské ulici. Zhruba o hodinu později v Estonské, ve tři čtvrtě na dvě v Budapešťské a jen pár minut před druhou v ulici Vitry za místní základní školou.

Zůstává tedy otázkou, jestli se skutečně jedná o žháře, tedy člověka, který tyto činy páchá na základě své nemoci, nebo jen někoho, kdo si dělá legraci z bezpečnostních složek. Kladenský psychoterapeut Jiří Holý nevylučuje ani jednu.

„Žhář je člověk, kterého skutečně těší vidět oheň, ale i jeho následné likvidování. Připustíme li, že by to mohl být někdo, kdo žije sám, vyhledává tak i společnost. Při požárech je přeci jen velký rozruch a bývá u něj více lidí, což on možná chce,“ sdělil Holý. Na druhou stranu, ale tvrdí, že tito lidé většinou nepostupují systematicky, tedy v jednom místě, popřípadě čase, ale podpalováním uspokojují svou akutní nutkavou potřebu, i když vyloučit to zcela také nelze.

„Ať už se tedy jedná o jeden nebo druhý případ, a samozřejmě pokud jsou tyto požáry skutečně dílem zadrženého člověka, jeho následným propuštěním se mu jen zvýšilo sebevědomí a tak je možné, že se jeho chování bude stupňovat,“ připustil psychoterapeut.

Požáry kontejnerů v posledních dnech
29. 9. 2008
03:58 Štěpánská ulice, Kročehlavy, hořel plechový kontejner
30. 9. 2008
02:15 Ulice J. Hory, Kladno, hořel plastový kontejner
před 18.00 Pařížská ulice, Kročehlavy, hořel plastový kontejner
18.42 Ulice Kosmonautů, Kročehlavy, u 13. ZŠ hořel plechový kontejner
1. 10. 2008
12:25 Pražská ulice, Kročehlavy, hořel plastový kontejner
13:33 Estonská ulice, Kročehlavy, hořel plastový kontejner
13:46 Budapešťská ulice, Kročehlavy, hořely dva plechové kon- –tejnery
13.55 Ulice Vitry, Kročehlavy, za 14. ZŠ hořel kovový kontejner