Devět jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů ze Středočeského kraje mělo ve středu odpoledne těžký úkol. Krátce před půl čtvrtou totiž museli vyjíždět ke šlehajícím plamenům a hustému dýmu, které zachvátily střechu jedné z budov pekáren v areálu bývalého masokombinátu v Kladně.

,,Po příjezdu jednotky na místo události bylo zjištěno, že se jedná o požár velkého rozsahu a na pokyn velitele zásahu byl operačním střediskem vyhlášen druhý poplachový stupeň. Proto byly na místo postupně vyslány celkem tři profesionální jednotky hasičů z Kladna, Slaného a Berouna a šest jednotek sboru dobrovolných hasičů z Unhoště, Braškova, Hostivic, Pcher, Lhoty a Lán s celkem dvanácti cisternovými automobilovými stříkačkami, jedním automobilovým žebříkem a jedním protiplynovým automobilem,“ informoval vedoucí oddělení zjišťování příčin vzniku požárů HZS Středočeského kraje Libor Pospíšil.

Oheň konstrukce střechy a hydroizolační vrstvy se stále rozšiřoval a hasiči měli dalším problém. Tím byla nádrž s čpavkem, kterou museli ochlazovat, aby nedošlo k úniku této nebezpečné látky, jež může vážně poškodit dýchací cesty. Navíc se na některých místech střecha začala propadat do prostor instalované výrobní linky. Zplodiny způsobené ohněm se šířily do okolí. ,, Krátce po oznámení požáru jsme informovali starostu Velké Dobré, kam vítr odnášel zplodiny z ohně. Naštěstí nebylo potřeba dělat žádná další opatření,“ sdělila mluvčí hasičů Lenka Kostková.

,,Celková škoda způsobená požárem byla předběžně vyčíslena na padesát milionů korun, hasiči uchránili hodnoty za dalších přibližně padesát milionů,“ uvedl Pospíšil. Další škody na výrobě z důvodu odstávky technologií budou teprve vyčísleny.

Při požáru byl zraněn jeden pracovník provádějící opravu střechy. Nadýchal se zplodin a utrpěl šok. Byl proto převezen zdravotnickou záchrannou službou do kladenské nemocnice na ošetření.

Příčina požáru je zatím předmětem šetření, ale podle hlavního vyšetřovatele není vyloučeno, že dělníci, kteří svařovali na střeše objektu, zanedbali bezpečnostní předpisy.