„Byl to obrovský šok, nevěděla jsem, co se děje, začala jsem křičet, odsunula lavici a jen zírala. Dcera běžela vypnout pojistky a okamžitě jsme volaly hasiče. Ti sice v zápětí přijeli, ale naštěstí už nebylo co hasit. Přesto je to otřesná zkušenost a nikdy by mě nenapadlo, že se taková věc může stát zvláště u zásuvky, kterou vůbec nepoužívám,“ popsala událost Věra Svobodová ze Slaného.

Podle jejích slov bylo navíc velké štěstí, že byla v ten den doma. „Obyčejně odjíždíme v tu dobu pryč. Představa toho, že by shořela ta látková sedačka u zásuvky a chytly by i záclony a následně vyhořel celý byt, je strašná,“ řekla nájemnice.

„Nevím, kam bychom se všichni vrátili. Kvůli tomu, že mám navíc omezený příjem, protože se trvale starám o syna, zrušila jsem před časem i pojištění domácnosti. V pojišťovně mi onehdy řekli, že nejsem majitelem bytu, tak to budu mít dražší. Pojistka byla tak nevýhodná, že bezmála pět tisíc korun ročně bylo pro nás moc.

Po tom všem co se stalo o víkendu ale vážně uvažuji o tom, že ji obnovím, zvláště když mi bylo řečeno, že za to, co se děje v bytě, ručí nájemník,“ doplnila Věra Svobodová. Tak jako v případě zákona neznalost neomlouvá, nevyvazuje z povinností ani obyvatele nájemních bytů skutečnost, když se v bytě něco stane.

Revizi si zaplatíte

Za to, že totiž v bytě – třebaže obecním, nejsou v pořádku zásuvky, zodpovídá nájemník sám, a je na něm, zda provede na své náklady pravidelnou revizi či nikoli nebo bude riskovat mnohem větší škodu případným vyhořením. Majitel domu prý totiž musí kontrolovat jen společné prostory.

„Revize v městském domě provádíme pravidelně každých pět let, ale pouze ve společných prostorách, a dále jen například při předávání bytu novému nájemníkovi. Každý se při podpisu nájemní smlouvy zavazuje k tomu, že bude pečovat a zodpovídat za stav a vybavení bytu a zásuvky k tomu patří,“ řekl Vladimír Hlebec za firmu RDK servis Slaný, jež je správcem tamních městských bytů.

Přestože to do dnešního dne mnozí nájemníci ve Slaném či Kladně ani netušili, je skutečně na dobrovolnosti každého, zda si nechá zásuvky v bytě zrevidovat či nikoli. Ovšem, ani u městského bytu vám fakturu za provedené práce nikdo neproplatí.

Pozor na spotřebiče

Velkým nebezpečím je navíc i to, že moderní doba s sebou přináší i moderní elektrické spotřebiče a málokdo ví, že například při zapojení myčky v kuchyni je, zvláště ve starších bytech, zapotřebí samostatného elektrického obvodu.

„Lidé to často nevědí a svévolně si v kuchyni v paneláku zapojí cokoli a pak se diví, že vypálí zásuvky. Jsou i takoví dobrodruzi, kteří si natáhnou prodlužovací kabel a klidně do něj zapojí myčku nebo pračku. To zkrátka nejde. Takové věci je třeba vždy konzultovat s odborníky a uvědomit o nich majitele bytu,“ upozornil kladenský elektrikář Miloslav Mrázek. V živé paměti má stále čtyři roky starý případ rodiny z Bulharské ulice v Kladně.

„Odjeli na chatu a měli štěstí, že sousedi byli doma a cítili zápach z bytu. Majitelé se tedy vrátili, a to už jim hořela rovněž nepoužívaná zásuvka za skříní. Je to zrádné, ale i nepoužívaná zásuvka je zapojena v obvodu za sebou a proud jí také prochází. Od toho případu dostali lidé strach a v té době jsem prováděl kontroly nejméně v šedesáti bytech. Určitě se to vyplatí,“ uzavřel Miloslav Mrázek.

Prevence se vyplatí

Přestože v případě slánského bytu manželů Svobodových není zřejmé, kde se stala chyba a zda byly pouze jen opotřebené hliníkové dráty v zásuvce, v konečném důsledku by se mohlo stát, že větší vzniklou škodu by rodina hradila sama.

„Nájemce bytu odpovídá za škodu vzniklou pronajímateli tím, že nesplnil svoje povinnosti o udržování a opravách bytu, uvedené v nájemní smlouvě.,“ upozornil vedoucí odboru správy majetku MěÚ ve Slaném Jiří Sejkora.

Kladenský deník zjišťoval finanční podmínky při provedení kontroly elektrických rozvodů v bytě, která by se měla dle odborníků provádět přibližně každé dva roky (viz. infoblok).

Revize v třípokojovém bytě cca s 20 zásuvkami přijde nájemníka či majitele zhruba na 2 500 korun (v částce je zahrnuta prohlídka elektrikářem, následná revize technika, včetně cestovních nákladů, práce 3 ž 6 hodin).