Vše, co se vznítilo, se záhy také samo uhasilo. "K požáru jsme voláni nebyli. Příčina jeho vzniku je stále v šetření,“ řekla mluvčí hasičů Lenka Kostková. Počítač totiž nahlásil následně jen poruchu. Solární panely na ploše čtyř hektarů ale poškozeny nebyly.

Oheň zachvátil jen dvě malá ohniska, včetně elektrického zařízení rozvodny. Proč došlo k samovznícení budou zkoumat vyšetřovatelé požárů ve spolupráci s odborníky z pražského technického ústavu požární ochrany. Podobná událost se stala v místě už vloni v červenci.

Podle vyšetřovatele HZS, Jiřího Pospíšila je to na Kladensku letos druhý požár svého druhu. V loňském roce likvidovali hasiči požáry solárních elektráren také v Buštěhradu a Vrapicích.

Vzhledem k tomu, že zařízení je v záruční lhůtě, budou majitelé problém řešit se španělským výrobcem technologie. „Hasiči sice předběžně odhadli škodu v milionech korun, ale vzhledem k tomu, že je to v záruce, tak my vyčíslíme pouze ztrátu na produkci. Záleží také na tom, jak dlouho bude odstávka trvat,“ řekl správce tuchlovické fotovoltaické elektrárny Milan Svašek.

Vzhledem k tomu, že elektrárna je proti podobným událostem pojištěna, finanční dopad bude prý pro majitele nakonec zřejmě minimální.