Do republiky dorazilo jaro a s ním i zvýšené riziko typicky jarních požárů způsobených neopatrností při spalování odpadů na zahrádkách nebo v lesích.

Hasiči varují zejména před tradičním nešvarem, který zakazuje zákon, a jímž je vypalování suchých porostů. Velmi často se také stává, že hasiči kvůli nenahlášenému pálení klestí nebo odpadů vyjíždějí zbytečně.

,,V dubnu jsme zatím zaznamenali 27 případů, kdy hořela lesní hrabanka, tráva, staré listí a podobně. Na jaře jsou požáry ovlivněny především počasím. Když je sucho, jsou samozřejmě častější,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

V loňském roce hasiči v celém kraji likvidovali více než tři tisíce požárů. Nejvíce jich bylo v srpnu (390). Tři sta výjezdů k požárům hasiči zaznamenali právě u hořících lesů a zemědělských ploch. Plameny při nich zlikvidovaly hodnoty přesahující částku 8, 5 milionu korun.

Jaké jsou příčiny těchto požárů? ,,Jsou ovlivněny suchem, podnebím a aktuálním počasím. Záleží také na tom, kolik lidí je v lesích. V těchto případech se velmi často jedná o nedopalky,“ vysvětlil vedoucí oddělení zjišťování příčin vzniku požárů středočeských hasičů Libor Pospíšil.

Občas se také stane, že například táborníci špatně uhasí ohniště. Požár se v těchto případech šíří vzhledem k suché půdě pod úrovní země a může se objevit až o několik metrů dál než je ohniště. Tento případ může značně prodloužit samotný zásah hasičů. ,,V létě má na požárech významný podíl extrémní sucho. Často také vznikají z nedbalosti. Příčiny jejich vzniku ale nelze globalizovat. Odvíjí se podle jednotlivých období,“ dodal Libor Pospíšil.

Právě u rozsáhlých požárů lesů a podobných ploch zasahují hasiči i s pomocí vrtulníku s bambivakem, do kterého nabírají vodu k hašení.

,,Vodní plochu určenou pro odběr nemáme. Vše se musí podřídit záchraně lidí a majetku. To má přednost. Rozhodující je především dostatečná hloubka, operační prostor a doletová vzdálenost. Druhá možnost, jak naplnit bambivak na volném prostranství, je vodou z hasičských automobilových cisteren. Tyto případy se řeší operativně podle místní situace,“ vysvětlila Lenka Kostková.

S blížícím se dnem pálení čarodějnic by lidé měli nahlásit, kde budou různé ohně zakládat. Je to povinnost, která musí být schválená. Více ZDE.

Formulář můžete vyplnit také ZDE

DALŠÍ VIDEA VČETNĚ ZASAHUJÍCÍHO VRTULNÍKU