Na místo požáru vyjely jednotky ze stanic Kladno, Roztok u Prahy, Jílového a Středokluk.

Později byly proto na pomoc přivolány ještě tři cisterny z Prahy.

"Při příjezdu na místo byla ohněm zasažena asi polovina objektu (celý asi 15×4 m) a střecha. Hasiči zasahovali v dýchací technice.
Jak sdělila Kladenskému deníku mluvčí hasičů Lenka Kostková, před půl pátou našli zasahující v zámku jednu těžce popálenou osobou. Ta bohužel při převozu do nemocnice zemřela.

Před půl šestou se zřítila polovina stropu.

Na místě stále ještě probíhají dohašovací práce a pokračuje vyšetřování.

Podle získaných informací se občas ve zchátralých stavbách zámku, který patří italskému vlastníkovi, objevil čas od času nějaký bezdomovec.

Jak potvrdila místostarostka obce Miroslava Šmardová, člověk nalezený uvnitř byl také patrně mužem bez domova, který se v obci v poslední době vyskytoval. Muž bez přístřeší nebyl nikdy obyvatelem Statenic, ale azyl nalézal právě v jedné z budov náležících k zámku. Tu za socialismu užíval státní statek jako ubytování pro své zaměstnance.

I podle hasičů byly v místě nalezeny deky, peřiny, nedopalky i láhve s alkoholem.

Jak sdělil  kladenský vyšetřovatel příčin požárů Jiří Pospíšil, jedním z pravděpodobných důvodů vzniku ohně, je nedbalost.

Zda ale požár způsobil muž bez domova nebo někdo z jeho přátel, kteří za ním na místo docházeli, je stále předmětem šetření.

"Podle našich zjištění ale zhruba šestapadesátiletý muž nezemřel v přímo v ohnisku požáru. Odhadujeme, dle polohy jeho těla, že se stačil ještě odplazit do chodbičky a v důsledku nadýchání zplodinami se následně zadusil. Popáleniny na jeho těle nebyly zase takového rozsahu," popsal Pospíšil.

Ve Statenicích vyšetřovali dále ještě i kriminalisté z Prahy-Západ. U zemřelého muže byla nařízena soudní pitva, která určí přesnou příčinu smrti. 

V každém případě, zámecké budovy jsou soukromým majetkem, přestože je dovnitř vlivem stavu staveb volný přístup. Nikdo cizí tam neměl co dělat.

Podle místostarostky Statenic vlastník nedávno budovy zámku zajistil tak, aby nehrozilo jejich zřícení. Zda se ale jejich žalostný stav dále změní, zatím nikdo neví. 

Jakákoli rekonstrukce sídla, které svoji současnou podobu získalo zhruba v sedmnáctém století, bude pro investory velice nákladná a může jít i do stovek milionů korun.