Děti, které si v nestřeženém okamžiku hrály s otevřeným ohněm, zapálily třípokojový byt v tamní bytovce, který následně doslova lehl popelem. Vysoký žár vyrazil i okenní tabulky. Naštěstí děti ani jejich matka zraněni nebyly. Na místo sice dorazili neprodleně přivolaní hasiči ze čtyř obcí, i tak je škoda podle středočeského mluvčího Petra Svobody okolo dvou milionů korun. Osoby z horního patra evakuovali hasiči pomocí žebříku. 

"K místu události vyjeli profesionální hasiči ze stanic Kladno, Slaný a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Lhota a Lány. Již během jízdy k zásahu volalo na tísňovou linku více oznamovatelů, kteří uvedli, že dům je plný kouře a oni se nemohou dostat z prvního patra dolů a následně ven. Hasiči se po příjezdu na místo prvotně zaměřili na záchranu osob z horního patra, kdy za pomoci nastavovacího žebříku byla provedena jejich evakuace. Současně s ní byl prováděn i hasební zásah pomocí dvou útočných C proudů a vysokotlaku. Požár se hasičům podařilo poměrně rychle lokalizovat, poté následovalo dohašování skrytých ohnisek a odvětrání celé budovy pomocí přetlakové ventilace. Zdravotnická záchranná služba na místě prohlédla evakuované lidi, přičemž dle vyjádření lékaře nebyl nutný transport do nemocnice," popsal událost mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

„Paní přiběhla ke mně do patra a volala hoří, hoří, honem poběžte k nám! Seběhli jsme dolů do bytu, který už byl v plamenech, holčičky ve věku asi 3 a 4 roky a osmiletý chlapec stáli vyděšení mezi dveřmi na chodbě a z bytu se valil obrovský dým. Popadl jsem hasičský pěnový přístroj, který máme na chodbě a začal hasit, bál jsem se lít vodu kvůli elektřině. Moje partnerka volala hasiče. Byl to fofr,“ líčí otřesný předvánoční zážitek soused Petr Šíma, který pomáhal mezi prvními.

Podle jeho slov bydlí rodina v činžovním domě v Srbech zhruba půl roku. „Moc majetku asi nemají, byt neměli ani zařízený. Když to hasiči uhasili, přijel si pro paní s dětmi pán s dodávkou, všechny naložil a říkali, že jedou k příbuzným, kde stráví svátky,“ dodal Šíma.

„To víte, v bytovce nás bydlí šest partají. Dům patří společnosti Prima, máme to tu hezké po rekonstrukci a teď je všude zápach a zakouřené společné prostory. Co se dá dělat. Musíme tak strávit Vánoce. Už tu byla i sanační firma, takže nám to co nejdříve dají do pořádku. Hlavně, že se nestalo nic těm dětem,“ dodal soused, který při záchranné akci utrpěl popáleninu na ruce.

Proč byly tři malé děti v bytě bez dozoru, a kdo uhradí škodu, je záležitostí pro policii a pojišťovnu. Jak potvrdil v pátek v podvečer mluvčí hasičů Petr Svoboda, osmiletý chlapec se následně přiznal k tomu, že požár založil při hře s ohněm on.